В последните години след пандемията динамичните процеси, свързани с дигитализацията на бизнеса и въвеждането на изкуствения интелект (AI), доведоха до изисквания за повече гъвкавост от новите кадри на пазара на труда, т.е. повече меки умения и повече работa в тази посока.
Това заяви Моника Янакиева, директор на дирекция „Селекция, договаряне и отчитане“ към Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР), по време на дискусия за тенденциите, промените и бъдещето на работната среда в рамките на форума Investing in Our Future, организиран от Darik Business Review.
Изкуственият интелект и пазарът на труда
По отношение на една от най-акуалните теми на пазара на труда в последно време, Янакиева посочи, че страхът от въвеждането на изкуствен интелект е доста голям проблем още от училище.
"Знаем, че в България синергията между училището и бизнеса е много необходима. Проблемът е, че в българската учебна среда има страх у самите педагогически специалисти да въведат използването на изкуствен интелект още в учебните процеси, така че в по-горните касове учениците да са подготвени директно за пазара на труда и бизнесът да бъде облагодетелстван от това, да има по-малко нужда да дообучава и доклалифицира слуцители си в тази посока".
Подобряване на квалификацията
По въпроса с генералното подобряване на квалификацията, Янакиева припомни, че освен че предлага разнообразни частични обучения за квалификация и преквалификация на различни специалисти, ЦРЧР реално администрира и една от най-големите програми на ЕС - „Еразъм+“.
Преди време програмата се свързваше основно със студентски мобилности, но от 2014 г. тя има широк обхват - различни организации и фирми могат да изпращат служителите си на различни курсове и обучения в партньорски организации, като използват програмното финансиране.
Янакиева смята, че образованието е ефект, който се измерва доста късно във времето, но всяка компания, която иска да носи отговорност за своето развитие, би следвало да отделя повече време и ресурс за квалификацията и преквалификацията на своите служители.
"Служителите също трябва да бъдат отговорни към себе си, към развитието си и към променящата се среда. Те също трябва да са двигател вътре в компанията и да демонстрират желание пред своите работодатели, че искат да повишат своите знания и умения".
Различните поколения на работното място
Новите тенденции в обучението, квалификацията и преквалификацията дават възможност хора от всякаква възрастова група да се възползват от тях.
Според Янакиева, новите поколения усвояват много по-лесно меки умения, докато по-старите поколения са носители на знание и умения, които са повече административни, като е хубаво да се постигне симбиоза някъде по средата.
"Различните възрастови групи служители могат също така да посещават заедно различни курсове за квалификация и преквалификация, като това е и една форма на допълнително опознаване между тях".
В тази връзка, ЦРЧР организира на 24 април, заедно с още 13 държави от ЕС, една от ключовите образователни конферении за годината под мотото „Образование 4.0: Изкуственият интелект и киберсигурността като двигатели на бъдещето с „Еразъм+“.
Янакиева заяви, че се надява на тази конференция да бъдат написани следващите препоръки, които да бъдат отнесени към ЕК по отношение на правилата, процедурите, програмите и политиките, които комисията налага в областта на образованието, обучението и квалификацията на бъдещите кадри на пазара на труда.
Щастието на работното място
В края на разговора Янакиева изрази мнение, че щастието на работното място е трудно постижимо, но възможно, като всеки един служител е щастлив, когато вижда смисъла от своята работа.
Investing in our future се осъществи с подкрепата на Филип Морис България, Летище София, EY Bulgaria, БКДМП, AstraZeneca, ОББ, ВВТ Инженеринг ЕООД, Matti Events and Fine Food и Асоциация за развитие на човешките ресурси. Медийни партньори на събитието са darik.bg и dir.bg.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 44 минTemu казва, че доставя само от САЩ. Това не означава, че продуктите са произведени там
преди 1 часСеверна Македония, Хърватска, Сърбия: Колко харчат месечно за храна семействата на Балканите?
преди 1 часНаследникът на Уорън Бъфет: С $350 млрд. кеш и много въпроси
преди 1 час5 гениални ChatGPT задания, които ще ви спестят часове всяка седмица
преди 1 часЗабавянето на световната икономика от митата вече се усеща
преди 1 часПрочети още
Тръмп разгневи католическия свят, след като публикува AI изображение на себе си като папа
darik.bgЗаради болест Вучич прекрати визитата си в САЩ
darik.bgПринц Хари се надява на “примирие” с кралството
darik.bgТрент обяви: Напускам Ливърпул!
dsport.bg„Червените“ от 1 до 10: ЦСКА с изненадващи голмайстори - кой получи най-висока оценка? (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg