“Ако искате да учите икономика в държавно висше училище, гответе се за матура по математика. Изпитът по математика не е по-лесната опция, но тя ще ви даде по-голям шанс да бъдете много по-успешни и по-търсени на пазара на труда икономисти.”
Този призив към бъдещите студенти отправи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който заедно с ректорите на държавните икономически университети обсъди решението минимум 50% от приема по икономика от следващата учебна година да е с оценка от матура по математика.
От тази година се предвижда 15% от студентите в направление „Икономика“ да кандидатстват с матура по математика. Министър Вълчев съобщи:
“От днес отваряме за допълнителни 10 дни системата, за да могат желаещите да положат матура по математика да подадат заявление“.
Зрелостниците ще могат да сменят вече посочен втори задължителен изпит по профилиращ предмет с математика, както и да положат допълнителен ДЗИ.
„Трябва да изберем дали да искаме имаме повече студенти по икономика или повече икономисти, които могат да смятат“, подчерта министърът.
„Математиката е важна за всички, защото възпитава едни от най-ценните умения за професиите на бъдещето – концентрация, логическо мислене, създава абстрактна интелигентност“.
По думите му, ако притежават тези умения, младите хора ще имат много по-добър старт като кандидат-студенти и ще са много по-търсени като експерти на пазара на труда.
„Качественото висше образование е трудното висше образование. Така ще гарантираме и кадри за индустриите с висока добавена стойност, които предлагат високодоходни работни места и по този начин да задържим младите хора с математически и технически умения в България“.

Ректорите на икономически университети подкрепиха промяната и също изразиха становище, че приемът с математика ще повиши качеството на обучението в направление „Икономика“.
Министър Вълчев им благодари и подчерта, че МОН ще работи за насърчаване изучаването на математика в училище и подчерта, че именно в средното образование са най-важните промени, които предстоят.
"Вече стартирахме обсъждане на промяна в учебните програми, но обмисляме и по-бързи промени в учебния план. Сред тях е по-значително повишаване на учебните часове по математика и природни науки в гимназиален етап за сметка на чуждоезиковото обучение и часовете за профилирана подготовка. Няма да неглижираме чуждоезиковото обучение, а ще балансираме системата така че средният брой часове да е близък до този в повечето европейски страни“.
Според министър Вълчев, МОН планира също така увеличение на часовете по български език и литература, както и анализ на възможностите за минимално завишаване на тези по история и цивилизации и география и икономика и гражданско образование.
На срещата присъстваха ректорите на УНСС проф. Димитър Димитров, на Икономическия университет – Варна проф. д-р Евгени Станимиров, на Стопанската академия в Свищов доц. Марин Маринов, заместник-ректорите на УНСС проф. Матилда Александрова и доц. Янко Христозов, акад. Тони Спасов, зам.-ректор на СУ, доц. Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет в СУ.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Rosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Изключително успешни деца: Какво практикуват родителите им?
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg