
Близо 2 000 служители в подразделението за игри на Microsoft ще бъдат освободени след сключената наскоро от технологичния гигант сделка по придобиване на Activision-Blizzard на стойност 69 млрд. долара.
Шефът на Xbox Фил Спенсър е уведомил служителите, че компанията планира да освободи 1 900 от своите 22 000 служители. Microsoft предприема този ход три месеца, след като софтуерният гигант придоби Activision-Blizzard, която стои зад игри, като Call of Duty и Warcraft.
В писмото Спенсър казва, че загубата на служители е "болезнено решение".
Публикуваното първо от The Verge съобщение предполага, че служители в поздразделението Xbox и в Zenimax, която контролира издателите на игри Bethesda и Arkane, също ще бъдат засегнати.
Второ писмо, което също беше публикувано от The Verge и потвърдено от Microsoft, е изпратено до служителите на Blizzard от страна на ръководителя на Microsoft Studios Мат Буути.
Той казва, че срещите със засегнатите служители ще се провеждат веднага, а служителите извън Северна Америка ще бъдат информирани на по-късен етап.
Microsoft най-накрая придоби Activision-Blizzard и създателя на Candy Crush King през миналия септември - след поредица от спорове с регулаторните органи.
След одобрението на сделката главният изпълнителен директор на Activision Боби Котик напусна компанията, а на негово място не беше назначен заместник.

Друга високопоставена фигура в компанията също обяви, че напуска. Президентът на Blizzard Майк Ибара, който преди това е работил в Microsoft, обяви, че си тръгва.
Индустрията на видеоигрите беше засегната от редица съкращения тази година след тези от 2023 г. По-рано през седмицата Riot Games, която стои зад играта League of Legends, обяви, че освобождава 11% от служителите си.
Създателят на игрови двигатели Unity също освободи 1 800 души, а притежаваната от Аmazon платформа за стрийминг Twitch обяви 550 съкращения. По-малки студия също освободиха хора.
По някои оценки, в индустрията на игрите през миналата година са закрити над 10 000 работни места, макар че се смята, че реалният им брой е по-голям.
Експерти смятат, че кризата с разходите за живот и свиването на индустрията на игрите след получения по време на пандемията импулс са изиграли голяма роля в тази тенденция.
В технологичния сектор, като цяло, също имаше големи съкращения, като самата Microsoft обяви закриването на 10 000 работни места през миналия януари, а Amazon, Meta и други технологичния компании също освободиха част от служителите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg