
Древните египтяни са най-известни с това, че са оставили на света пирамидите, мумиите и йероглифите. Но всъщност, лекарите на Древен Египет може би са оказали най-трайно влияние върху развитието на човешката цивилизация.
От хирургията и стоматологията до протезите и акушерството - древните египтяни са постигнали многобройни медицински постижения в хода на своята приблизително 3000-годишна цивилизация. Те дори правят първите елементарни опити за лечение на ракови заболявания.
Благодарение на няколко оцелели папируси на медицинска тематика, както и изображения на храмове и гробници, заедно с изследвания на човешки останки, съвременната наука успява да събере много информация за медицинските практики в Древен Египет.
Египтяните приемали медицината сериозно, наричайки я "необходимо изкуство". Те създали центрове за медицинско обучение, в които лекари можели да бъдат както мъжете, така и жените.

Първите египетски лекари
Първото споменаване на лекари в записаната история идва от Старото царство на Египет - ерата, когато са построени Великите пирамиди в Гиза. Около 25 век преди Новата ера един лекар очевидно е излекувал фараона от заболяване в ноздрите му.
Още по-рано Имхотеп, родом от простолюдието, който също е бил архитект, свещеник и политически съветник, получава такава слава като практикуващ лекар, че в крайна сметка е обожествен като бог на медицината.
В крайна сметка, египетските лекари придобават такава репутация за своята компетентност, че при тях започват да идват владетели от Персия и други места от древния свят. В своята „Одисея“ гръцкият поет Омир пише, че египтяните "са по-умели в медицината от всеки друг човешки род".
Подобно на днешните, някои древноегипетски лекари са били тесни специалисти в определена област.
"Всеки лекар е лечител на една болест и не повече. Цялата страна е пълна с лекари - някои за очите, някои за зъбите, някои за това, което се отнася до корема, както и някои от скритите болести“, пише гръцкият историк Херодот".
В Древен Египет имало дори проктолози, като буквално професията им се превеждала като „пастири на ануса“.
Дори най-уязвимите членове на обществото, не само богатите и могъщите, получавали известно ниво на здравна грижа. Според историците, египтяните били много внимателни към хората с физически деформации и увреждания.
Те не се отнасяли към тях като към изгнаници. Това било още една голяма разлика между Египет и останалата част от околния свят.

Първите опити за лечение на рак
Медицински папируси и различни гравюри изобразяват древноегипетски лекари, опериращи пациенти със скалпели, форцепс, ножици и други инструменти, които остават в употреба и днес. Съществуват доказателства, че египтяните са извършвали орални операции и ампутации и че са разрязвали отворени циреи и абсцеси, за да ги източат от гной.
Тогава (както и днес до голяма степен) ракът бил нелечимо заболяване. Самите египтяни признават това в папирус, описващ случай на рак на гърдата, за който не е имало лечение. Сериозността на болестта обаче не ги спира да се опитват да намерят лек.
Изследване на 4000-годишен череп от Старото царство на Египет показва, че той принадлежал на мъж на около 30 години с признаци на назофарингеален рак - вид онкологично заболяване на главата и шията. Учените били шокирани да открият белези, вероятно направени с метален инструмент, около три от многото вторични тумори на черепа.
Смята се, че това е най-ранният известен опит за лечение на рак или може би аутопсия след смъртта, за да се разбере по-добре болестта. Въпреки че сме склонни да мислим за рака като за съвременно заболяване, той, всъщност, датира от самото начало на човешкото съществуване.
Учените изследват и втори череп на жена на възраст над 50 години, живяла по време на Късния период на Древен Египет преди около 2500 години.
Жената също била болна от рак и вероятно е умряла от него, но преди това тя е претърпяла фрактури на черепа, вероятно резултат от насилствена атака, които египетските лекари изглежда са лекували успешно.

Протезите, стоматологията и контрацептивите на Древен Египет
Египтяните превъзхождали останалите култури в лечението на счупени кости, като ги обездвижвали в увити в лен шини, направени от тръстика или дърво. Освен това те знаели как да лекуват изкълчвания, как да обгарят, зашиват и превързват рани и как да ги поддържат чисти.
Египтяните са построили и най-старите известни протези в света, включително 3000-годишен изкуствен пръст на крака, изработен от дърво и кожа, който вероятно е изпълнявал практическа, а не естетическа функция.
Що се отнася до грижата за устната кухина, египтяните разработили дори пасти за зъби, направени от черупки от яйца, глина и пемза, като са използвали клонки за почистване на зъбите и вода за уста.
Макар и не толкова ефективни колкото днешните методи, древните египтянки очевидно са прибягвали до използването на контрацептиви. Сред препаратите за тази цел била крокодилската тор, смесена със смлени акациеви листа и мед или кисело мляко.
Медицинските папируси описват и методи за аборт и предизвикване на раждане, както и тест за бременност, включващ уриниране върху ечемик и пшеница.
Освен това древните египтяни използвали набор от растения, минерали и животински продукти за лечение на всичко - от изгаряния и главоболие до треска, язви и ухапвания от насекоми. Те дори разработили мехлем против бръчки.
Очевидно тези "лекарства" били до голяма степен ефективни, дори по съвременните стандарти, и били приготвяни почти по същия начин, по който фармацевтиката работи и днес.
Използвал се принципът на активната съставка, добавена към спомагателно вещество, което можело да е аромат, който го прави приятно за приемане. Третият елемент бил "превозното средство", чрез което лекарството се вкарвало в човешкото тяло - хапчета, течности или други неща, които са втривали в кожата си или са вдишвали през носа.
Не всички медицински практики на древните египтяни обаче биха намерили място в една болница от 21-ви век. Техните лекари, някои от които служели и като свещеници, включвали магически заклинания и религиозни ритуали в своите лечения.
Те вярвали, че свръхестествените сили причиняват болести и не разбирали функцията на всеки орган, предполагайки, например, че сърцето контролира емоциите.
И все пак техният прагматичен и основан на доказателства подход за идентифициране на симптомите, поставяне на диагноза и предписване на лечение формирал ядрото на съвременната медицина.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 8 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg