
Банките в еврозоната може да намалят кредитирането през следващата година за първи път от 2014 г. насам, на фона на задаващата се рецесия в много европейски държави.
Банките ще ограничат отпускането на заеми и заради повишаващите се лихвени проценти и нестабилните икономически условия, според доклад на консултантската компания EY, цитиран от Financial Times.
В прогнозата на компанията се посочва, че кредитирането в еврозоната ще се свие с 1.8% през следващата година, след като се покачи с 4.6% тази година.
Докладът също така посочва, че нарастващите цени на енергията, лихвените проценти и инфлацията, съчетани с намаляващите реални доходи на домакинствата, ще доведат до спад в търсенето на заеми от потребителите.
„Икономиките в региона са изправени пред рецесия и се очаква свиване на заемите, водено от намаленото търсене и предлагане. Потребителите, фирмите и банките стават по-предпазливи“, коментира пред изданието управляващият партньор в EY Омар Али.
"Краткосрочното икономическо въздействие ще се усети навсякъде, но малките предприятия вероятно ще изпитат най-големи затруднения, ако достъпът им до финансиране е ограничен“, казва още Али.

Въпреки това, консултантската компания прогнозира, че кредитирането в еврозоната ще се засили след 2023 г., като очаква ръст от 2.7% през 2024 г. и 3.7% през 2025 г., ако войната в Украйна не ескалира допълнително, инфлацията спадне, енергийните цени се стабилизират и доверието на пазарните участници се възвърне.
Очаква се заемите за корпоративния сектор да спаднат с 2.7% през следващата година, което би било най-слабото ниво за последното десетилетие, тъй като компаниите са изправени пред по-високи разходи по кредитите, слаба икономическа активност и предизвикателства във веригата на доставки.
Предвижда се потребителските заеми да спаднат с 1.4% през 2023 г., тъй като въздействието на инфлацията върху доходите означава, че е по-малко вероятно потребителите да купуват скъпи продукти.
EY прогнозира, че банките ще бъдат засегнати от ръст на лошите и необслужвани заеми с 2.6% тази година, като се очаква нарастване на техния дял до 5% през 2025 г., тъй като все повече компании и домакинства ще се затрудняват с изплащането на задълженията си.
Нивото на проблемните кредити обаче ще бъде по-ниско, отколкото при предишни икономически спадове, защото банките затегнаха критериите си за отпускане на заеми след световната финансовата криза. През 2013 г. техният дял в еврозоната достигна връх от 8.4 на сто.
Германия и Италия са двете икономики, за които се очаква да отчетат най-голям спад в кредитирането през следващата година - съответно с 1.7 и 1.8 на сто, тъй като те изпитват най-тежки последици от по-високите цени на енергията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
- Забавянето на световната икономика от митата вече се усеща
- Колко спечелиха банките в България за първите три месеца на 2025 г.?
- Как мога да се снабдя със стартов комплект с евромонети с българска национална страна преди въвеждане на еврото?
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg