
Дарителският фонд на Харвард - най-големият университетски фонд в света, нарасна до 53.2 милиарда долара през фискалната 2024 г., предава Ройтерс.
Фондът постига силна възвръщаемост на инвестициите, въпреки че даренията намаляват с една трета заради политическите скандали и протестите на някои от възпитаниците на университета, свързани с антисемитизма в кампуса.
Компанията Harvard Management, която управлява инвестиционния фонд на университета, обяви, че е постигнала 9.6% възвръщаемост през фискалната година, приключила на 30 юни. Тя надхвърля дългосрочната цел на училището от 8%, според годишния отчет.
Година по-рано фондът реализира 2.9% възвръщаемост и възлизаше на 50.7 милиарда долара.Висшето училище разпределя 39% от своите активи в дялови участия и 32% в хеджфондове, като и двата портфейла се открояват със силното си представяне.
Възвръщаемостта на университетите от т. нар. "Бръшлянова лига", в които влиза и Харвард, се следи внимателно, защото те са едни от пионерите в инвестирането на пари в хеджфондове и фондове за частни капиталови инвестиции.
Тази година фокусът върху тях беше още по-силен, на фона на противоречивите мнения относно това как училищата реагират на нарастващия антисемитизъм и на антимюсюлманските настроения след атаката на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г.
Няколко президенти на университети, включително Клодин Гей от Харвард, подадоха оставки на фона на нарастващите критики от страна на студенти, преподаватели и възпитаници, включително и на някои от известните им дарители.
Колумбийският университет отчете 11.5% печалба от инвестициите си, докато университетът Браун регистрира 11.3% възвръщаемост през фискалната 2024 година.

Възвръщаемостта на университетските фондове изглежда висока, в сравнение с предходните години, но въпреки това бледнее на фона на представянето на борсовия индекс S&P 500, който се повиши с 22.7% през 12-те месеца, приключили на 30 юни 2024 г.
Ръководството на Харвард твърди, че толерантността на университета към рискови инвестиции е по-ниска, в сравнение с други частни училища, но все пак през последните години и в неговия портфейл този тип вложения леко са се увеличили.
Инвестиционният фонд е разпределил 2.4 милиарда долара към оперативния бюджет на училището, включително финансова помощ, заплати на преподаватели и изследователски инициативи.
Силната възвръщаемост е факт - въпреки спада на даренията до $368 милиона, в сравнение с $561 милиона през предходната година. Редица известни донори, включително хеджфонд мениджърът Кенет Грифин, спряха даренията си в отговор на политическата криза.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg