
В Китай вече има нов най-богат чове - предприемачът, който стои зад изключително популярното и противоречиво приложение TikTok.
41-годишният съосновател на компанията-майка на TikTok - ByteDance, Джан Имин оглави списъка на най-богатите хора в Китай за 2024 г.
Състоянието му достига 49.3 млрд. долара, според оценката на изследователската, медийна и инвестиционна група Hurun, която публикува класацията на най-заможните хора в страната.
Възходът на Джан се дължи на нарастването на глобалните приходи на ByteDance с 30% миналата година до 110 милиарда долара.
От официалното си стартиране през май 2017 г. TikTok успя да постигне масова глобална популярност и се превърна в социална медийна платформа, определяща вкусовете и настроенията на много млади хора по света.
Тя е и новаторски пример за други китайски компании, които искат да пробият в САЩ и на световните пазари.

Проблеми
Но сега TikTok е изправен и пред нарастващи съдебни битки в САЩ, където, според Hurun, компанията има близо 200 милиона потребители.
Там TikTok се бори с щатски и федерални съдебни дела, свързани с предполагаеми пропуски в защитата на децата, използващи приложението.
В същото време, ByteDance е изправена и пред риска да бъде приет закон, който може да наложи забрана на приложението в САЩ, ако TikTok не бъде отделена като нова компания.
Много политици в САЩ са на мнение, че връзките на TikTok с Китай биха могли потенциално да разкрият личната информация на американците пред китайското правителство. TikTok категорично отрича тези твърдения, както и обвиненията, свързани със защитата на децата.
Други страни също цитираха опасения за националната си сигурност, включително Индия, която вече забрани TikTok. Великобритания, Канада и Австралия ограничиха използването му на правителствени устройства.
Тези регулаторни пречки обаче не повлияха особено на нарастващата глобална популярност на TikTok сред потребителите.
Джан Имин притежава 20% от ByteDance, която той съосновава със съквартиранта си от колежа Лианг Рубо в Пекин през 2012 г. Той се оттегли като главен изпълнителен директор през 2021 г., след като превърна ByteDance в едно от най-големите имена в китайските технологии.
ByteDance държи и популярното в Китай приложение за новини Toutiao, както и дъщерната платформа на TikTok - Douyin.
Вторият и третият
Изкачването му до върха на списъка на най-богатите в Китай измества оттам Жонг Шаншан. "Кралят на бутилираната вода" слиза от челното място за първи път от три години насам и остава втори.
По-рано тази година Жонг се сблъска с критиките на националистите, които го обвиниха в липса на патриотизъм и предприеха кампания, която удари цената на акциите на неговата компания за напитки.
На трето място в класацията на Hurun е Пони Ма - основател на мултимедийния и развлекателен гигант Tencent, който притежава китайската платформа за съобщения и плащания WeChat.

Спад на милиардерите
Като цяло, броят на милиардерите в Китай се е свил до 753, което е със 142 по-малко от предходната година. Страната е загубила 432, или малко над една трета, от своите милиардери след достигнатия пик от 1185 през 2021 г., според данните на Hurun, цитирани от CNN.
Броят на класираните в списъка 1094 души също се свива за трета поредна година. В списъка влизат лица, за които се смята, че имат най-малко 5 милиарда юана (приблизително 700 милиона долара) към края на август тази година.
Той включва и живеещите в Хонконг и Макао, както и в самоуправляващата се демократична република Тайван.
Председателят на Hurun Report Рупърт Хогеверф определя спада като „трудна година“ за китайската икономика и фондовите пазари.
Китай се бори със сериозни икономически предизвикателства, криза на пазара на недвижимите имоти, висок дълг на местните правителства и изоставане на потребителските разходи.
Това само част от факторите, които засилват глобалната загриженост за здравето и траекторията на втората по големина икономика в света.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 6 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg