
Джейн Сюе изпраща кучето си - двегодишен самоед на име ОК, на първия й работен ден в средата на септември. Нейният работодател? Кучешко кафене в град Фуджоу, Югоизточен Китай.
„Чувствам се точно като родителите, които изпращат децата си на училище“, казва 27-годишната докторантка пред CNN. Сюе иска кучето й да „живее различен живот“, тъй като тя и партньорът й обикновено са навън през уикендите.
„Изпращането на OK в кафенето е печелившо. Тя може да си играе с други кучета и няма да се чувства толкова самотна“.
Кафенета за домашни любимци
Кафенетата за домашни любимци са голям бизнес в Китай. Посетителите могат да взаимодействат с животните, които обикалят наоколо, което позволява на собствениците на заведенията да ги таксуват повече за изживяването.
Клиентите, посещаващи кафенетата за котки и кучета в страната, обикновено плащат входна такса, варираща между 30 и 60 юана (4-8.5 долара) на човек, или просто трябва да си поръчат нещо.
В допълнение към това, че кучето й е заобиколено от приятели, работата на ОК в кафенето позволява на Сюе и партньора й да спестяват пари. Ако я оставят вкъщи, трябва да държат климатика включен цял ден, което излиза скъпо. „Летата във Фуджоу могат да бъдат брутални“, добавя тя.
Идеята на Сюе може да звучи нетрадиционно, но е растяща тенденция в Китай. Наричано Zhengmaotiaoqian на китайски, явлението се превежда като „печелете пари за закуска“.
Фразата произтича от идеята, че домашните любимци, всъщност, работят – на непълен или пълен работен ден – в кафенета за котки и кучета и след това се връщат у дома при семействата си през нощта, точно като хората.
Въпреки че тенденцията може да изглежда сладка и забавна, тя е показателна за времето, в което живеят местните. Очаква се в Китай да има повече домашни любимци, отколкото малки деца до края на тази година, според Goldman Sachs.

Търси се персонал
През последните месеци собственици на кафенета и на домашни любимци публикуват обяви за набиране на персонал и автобиографии в Xiaohongshu - китайския Instagram.
В публикация, озаглавена „Каква е заплатата за работа в котешко кафене?“ собственик посочва, че сиво-бяла котка е получила пет кутии котешка храна „след данъци“.
Други пък търсят „здрави котки с добър нрав“ срещу лека закуска и 30% отстъпка за собствениците и приятелите им в заведението.
Що се отнася до Сюе, тя казва, че случайно е попаднала на публикации в Xiaohongshu и си е помислила, че би било забавно да изпрати OK на работа. Скоро тя открива подходящо заведение във Фуджоу и изпраща съобщение на собственика.
По време на интервюто за работа собственикът на кафенето наблюдава OK около час, за да види дали тя взаимодейства добре с клиентите и дали се разбира с другите четири кучета. Всичко минава добре и на красивия бял самоед е предложена „работата“.
Някои обаче нямат толкова късмет, колкото OK, когато става въпрос за търсене на работа. 33-годишна учителка по китайски в международно начално училище в Пекин търси работа на едната от котките си от 8 септември, но все още не е успяла да й намери такава.
Тя харчи около 500 юана ($71) на месец, за да храни двете си котки, като би искала те да работят поне за няколко кутии котешка храна, както и за да не се отегчават твърде много през деня.
Първото котешко кафене в Китай отваря врати в южния град Гуанджоу през 2011 г. Броят на подобни заведения е нараснал с 200% годишно в страната, според CBNData. Към 2023 г. в Китай има повече от 4000 компании, свързани с котешки кафенета.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg