
В следващите няколко седмици Европейската централна банка може би ще даде отговора на въпрос, който в момента си задават повечето инвеститори и икономисти и който може да има сериозни последици за финансовите пазари.
Въпросът е дали институцията, която в последните години беше най-големият купувач на облигации в Европа, няма да започне да разпродава активите в баланса си.
На заседанието си през декември ЕЦБ ще обсъди и разкрие повече подробности за това как ще освободи 8.8-те трилиона евро в баланса си. Това е процес, известен като "количествено затягане" и ще последва курса на "количествени облекчения", прилагани от централните банкери във Франкфурт.
Години наред централната банка провеждаше изключително свободна парична политика, купувайки държавни ценни книжа от цяла Европа, за да поддържа ниски разходите за заемите на правителствата, а впоследствие и на физическите лица. Крайната цел беше стимулирането на иккономическия растеж.
Въпреки това, на фона на рекордно високата инфлация и серията от увеличения на лихвените проценти, пазарите сега очакват подробности за момента, в който ЕЦБ ще започне да продава тези облигации и за начина, по който възнамерява да го направи.
Още през октомври президентът на ЕЦБ Кристин Лагард каза, че дискусиите относно продажбите на облигации ще вземат предвид три основни фактора - перспективата за инфлацията, предприетите досега мерки и забавянето на т. нар. "трансмисия", която измерва скоростта, с която паричната политика се отразява на икономическите индикатори.
По-рано тази седмица Лагард потвърди графика на централната банка.
„През декември ще изложим ключовите принципи за намаляване на притежаваните облигации в нашия портфейл от програми за закупуване на активи“, каза тя пред европейските законодатели.

Представителите на ЕЦБ предполагат, че процесът ще бъде „постепенен“ и „предсказуем“, което означава, че едва ли ще зависи само от следващото заседание.
В момента централната банка взима решенията за лихвените проценти заседание по заседание, като твърди, че има висока степен на несигурност, която не позволява разкриването на подробности в средносрочен план. Затова повечето икономисти не очакват всички детайли около този процес да станат ясни още през декември.
„Уместно е балансът да се нормализира с времето по премерен и предвидим начин“, заяви Кристин Лагард.
Тя добави, че предстоящите промени в баланса вероятно ще бъдат приложени само към APP (програмата за закупуване на активи), но не и към PEPP (програмата за спешните покупки по време на пандемията от COVID-19).
APP стартира в средата на 2014 г., за да се справи с устойчиво ниските нива на инфлация. Тя беше замразена между януари и октомври 2019 г. и след това продължи до юли 2022 г. PEPP пък беше замислена като по-гъвкав механизъм за закупуване на облигации и беше въведена по време на пандемията.
Като част от по-широките стимулиращи действия, ЕЦБ реинвестира печалбите, които е генерирала по време на тези покупки на активи. Вместо да започне да намалява баланса си чрез продажба на облигации, някои очакват ЕЦБ просто да спре тези реинвестиции.
Според анализатори, цитирани от CNBC, се очаква това да стане през март догодина.
Кумулативните нетни покупки на държавен дълг от ЕЦБ към октомври 2022 г. възлизат на 2.74 трилиона евро.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Как мога да се снабдя със стартов комплект с евромонети с българска национална страна преди въвеждане на еврото?
- Може ли Германия да се откаже от монетите от 1 и 2 цента?
- Инфлацията в еврозоната остава без промяна през април
- От 70-те години доларът не се е представял толкова зле в първите 100 дни от мандата на президент
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg