
Министерството на финансите на Съединените щати е било обект на хакерска атака, съобщава The New York Times. Предполага се, че атаката е извършена от група, свързана с една от китайските разузнавателни агенции, която е успяла да получи достъп до работните станции на правителствени служители и некласифицирани документи.
Това е поредният епизод от поредица киберпробиви на ключови американски институции.
От данните, споделени от финансовото министерство, не става ясно какво точно са търсели хакерите. Но високопоставени служители с достъп до разузнавателните данни за пробива твърдят, че това изглежда е изцяло шпионска операция, а не част от общите усилия на китайските киберпрестъпници за вмъкване на зловреден компютърен код в комунални мрежи и системи за водоснабдяване, което им дава възможност да изключат критични американски инфраструктура.
В писмо, информиращо законодателите за епизода, Министерството на финансите казва, че е било уведомено на 8 декември от компания за софтуерни услуги на трета страна, BeyondTrust, че хакерът е получил ключ за сигурност, който му е позволил да получи отдалечен достъп до определени работни станции на служители и документи, качени на тях.
"Въз основа на наличните индикатори инцидентът се приписва на спонсориран от китайската държава участник в Advanced Persistent Threat (APT). В съответствие с политиката на Министерството на финансите проникванията, дължащи се на APT, се считат за основен инцидент в киберсигурността“, посочват от институцията.
Висшите китайски служители имат голям интерес към дейностите на Министерството на финансите, което контролира чувствителните данни за глобалните финансови системи, както и оценките за икономиката на Китай. Институцията прилага и санкциите срещу китайски фирми, включително в последно време и на онези, които помагат на Русия във войната срещу Украйна.
По-рано през годината китайското разузнаване разби имейл акаунти, използвани от министъра на търговията Джина Раймондо, докато тя вземаше решения относно нов контрол върху износа на модерни полупроводници и други ключови технологии в опит да забави придобиването им от китайски фирми. Подобни усилия бяха положени и срещу цели в Държавния департамент.
Но признанието на администрацията за Министерството на финансите идва в особено чувствителен момент, точно когато администрацията на президента Джо Байдън се занимава с един от най-мащабните кибератаки срещу американската инфраструктура.

През последните месеци серия от разкрития показаха как усъвършенствана китайска разузнавателна група, наречена Salt Typhoon, е проникнала дълбоко в най-малко девет американски телекомуникационни фирми.
Това нарушение използва критични пропуски в обединената телекомуникационна инфраструктура на САЩ, давайки на хакерите достъп не само до текстови съобщения, но и до телефонни разговори. Разследващите казаха, че сред целите са били търговските, некриптирани телефонни линии, използвани от новоизбрания президент Доналд Тръмп, новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс и висши служители по националната сигурност, въпреки че не е ясно какви разговори, ако има такива, са успели да достигнат до ушите на хакерите.

Salt Typhoon се е сдобила и с почти пълен списък с телефонни номера, които Министерството на правосъдието е подслушвало, за да наблюдава хора, заподозрени в престъпления или шпионаж, давайки на китайското правителство представа кои китайски шпиони са идентифицирани от Съединените щати и кои са пропуснати.
Министерството на финансите заяви, че е работило с ФБР, разузнавателната общност и други следователи, за да определи въздействието на последното нарушение. Компрометираната услуга е прекъсната офлайн и няма доказателства, че китайските хакери все още имат достъп до информацията.
В изявление говорител на Министерството на финансите каза, че институцията приема сериозно заплахите срещу своите системи и данните, които те съхраняват, и че ще продължи да работи с частния сектор и правителствените агенции, за да защити финансовата система от хакване.
Пекин отрича каквато и да е роля на правителството в хакерските атаки и са установили диалог със Съединените щати за съвместна работа по киберсигурността. По-рано този месец служители от Министерството на финансите пътуваха до Китай за кръг от срещи на техните икономически и финансови работни групи, които обхващат сътрудничеството по въпроси, свързани с киберсигурността.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 4 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 4 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 4 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 5 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 5 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 6 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgРазбраха се! Реал Мадрид и Карло Анчелоти се разделят
dsport.bgИлия Груев и компания празнуват лудо сред море от десетки хиляди фенове (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg