
Приемането в еврозоната не е панацея и няма да реши всичките ни проблеми – нито на държавата, нито на бизнеса, нито нашите лични проблеми.
Това обаче не е и най-лошото нещо, което ще се случи, както някои твърдят. Предстоят много възможности, но и много отговорности, заяви финансовия консултант Стойне Василев по време на конференцията InvestPro 2024.
Как обаче ще се отрази приемането на България в еврозоната на нашите лични разходи, спестявания, на лихвите по кредитите, какво ще се случи с цените на имотите и в каква валута е добре да са нашите инвестиции, според Василев?
Еврозоната е втората най-голяма икономика в света след САЩ по данни от 2022 г. Общо 38% от световните плащания се падат на еврото, като то се използва не само в страните в еврозоната и много други страни в Европа и извън Европа, тъй като това е една от най-стабилните валути.
Еврото също така заема 21% от световните валутни резерви, посочи Василев.
Спестявания
Всички спестявания в банки ще се превалутират автоматично без допълнителни разходи. Ще разполагаме с достатъчно време за това.
Българите са преживели четири деноминации, като последната от тях беше през 1999 г., когато в началото на юли 1 000 стари лева станаха 1 лв. Тогава за един месец всичко приключи около смяната на парите и нито един човек в България не обедня от нея, припомни Василев.
Заплатите и цените
Чували ли сте тезата, че цените ще скочат двойно след влизането в еврозоната и ако един хляб струва 1 лв., то той ще стане 1 евро?
Василев отправи интересно предложение към хората, които вярват, че това ще се случи, като обяви, че изкупува неограничено количество евро на курс 1 към 1 спрямо лева.
Заплатите ще се превалутират и ако получавате 1 955.83 лв заплата, тя ще стане 1000 евро, като това ще важи и за цените.
От датата на приемането ни ще има период от 6 месеца, в който цените ще се изписват в евро и в лева, последван от друг период от 12 месеца, а ние ще разполагаме с достатъчно време да обменим парите си в търговските банки. БНБ също така ще изкупува левове неограничено на този фиксиран курс.
Няма причини цените да се вдигнат заради приемането на еврото, като поскъпването и поевтиняването на стоките се влияе основно от търсенето, предлагането и конкуренцията.
Василев посочи като пример цената на олиото, което стигна 7-8 лв. за литър, а сега е около 2 лв. Със сигурност ще има спекулации, но нещата ще се регулират, смята той.
Като пример за това, че инфлация у нас има, със или без евро, Василев посочи факта, че за периода ноември 2021 г. – ноември 2023 г. тя е над 32% и то само според официалната статистика, като реалната е по-висока.
Друга фрапираща цифра е, че в периода май 1990 г. - ноември 2023 г. инфлацията у нас е над 625 000%, по данни на Националния статистически институт (НСИ).
Средната инфлация в еврозоната към ноември е 2.4%, докато повечето от страните в Европа с най-висока инфлация са извън нея, в това число и България, посочи още Василев.

Спестявания преди еврозоната
Във връзка с макар и минималната вероятност фиксираният курс, по който е обявено, че ще влезем в еврозоната, да се промени, Василев дава като насока спестяванията до 50 000 лв. да се държат в лева.
Ако обаче имате между 50 000 и 200 000 лв., изберете поне още една стабилна валута, каквато е еврото. Ако имате над 200 000 лв., можете да добавите още една валута, като швейцарския франк, който, според Василев, е по-стабилен от долара.
Ако разполагате с над 200 000 лв., трябва също така да разделите парите си поне в две банки, за да може да се възползвате от гаранцията по депозитите. Той също така призова потребителите да четат внимателно валутните клаузи в договорите си за депозит.
Кредити в евро
Когато влезем в еврозоната, кредитите също ще се превалутират автоматично.
Има обаче една клауза към договора ни за присъединяване към еврозоната, за която малко хора знаят и която гласи, че условията, по които сте сключили договора си за кредит, не могат да се променят и да станат по-неблагоприятни за вас.
Така че, ако някоя банка се опита да направи това, то не би било законно, заяви Василев.
Според него, лихвите по кредитите най-вероятно няма да паднат, или поне не краткосрочно, тъй като, образно казано, ние живеем в един лихвен рай. Лихвите по ипотечните кредити в България са на едно от най-ниските нива в ЕС и не само.
Когато влезем в еврозоната, тези лихви няма да паднат. След като вече станем страна от еврозоната, с по-добър кредитен рейтинг, в дългосрочен план лихвите ще намаляват.

За какво да внимаваме
Методологията за определянето на лихвите по ипотечните кредити у нас най-често включва референтен лихвен процент по депозитите, който е почти нулев плюс фиксирана надбавка, което прави около 2.5%.
Ако обаче тя се промени и заради влизането в еврозоната вашата банка иска да използва Euribor, който в момента е 3.6% (12-месечен), тогава вашата лихва ще надхвърли 6%.
Потребителите трябва да се внимават с тази методология, предупреди Василев, банките трябва да ви уведомяват и ако това се случи, може да изберете друга банка.
Ако в крайна сметка има повишаване на лихвите, тъй като се върви в тази посока по други причини, които не са свързани с еврозоната и приемането на еврото, добър вариант е, ако сега теглите кредит, да изберете фиксирана лихва за 3 до 5-годишен период, съветва Василев.
Тя обаче е с малка надбавка над плаващата, така че трябва да прецените дали това си струва или не.
Василев също така съветва да не се теглят кредити в евро, защото има вероятност, макар и малка, да се промени курсът. Той даде за пример изтеглилите преди години кредити в швейцарски франкове, които изведнъж осъмнаха с доста по-високи вноски.
За разлика от кредитите, инвестициите е добре да са в по-стабилна валута. Те също ще се превалутират автоматично, но при равни други условия за предпочитане, според Василев, е те да са в евро, независимо от наличието на валутния борд и от фиксирания курс.
Инвестициите в долари и швейцарски франкове също са вариант, смята той. Василев посочи като пример повечето платформи за търговия с ценни книжа, p2p, инвестиционните застраховки и други, които вече са в евро.
Цените на имотите
В дългосточен план влизането на България в еврозоната ще доведе до повишаване цените на имотите, но не веднага, защото тази новина вече е изконсумирана на пазарите, отбеляза Василев.
Според него, ще има и спекулации, но дори и в момента има имоти, които се предлагат на цени два пъти над пазарните и те не се продават, просто защото няма купувачи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Temu казва, че доставя само от САЩ. Това не означава, че продуктите са произведени там
- 3 мощни стратегии за изграждане на богатство за няколко поколения напред
- Как мога да се снабдя със стартов комплект с евромонети с българска национална страна преди въвеждане на еврото?
- Може ли Германия да се откаже от монетите от 1 и 2 цента?
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg