От 1 юли българските пенсионери ще виждат стойността на пенсиите си и в евро, съобщи Националният осигурителен институт.

В единната валута ще се посочва на отделен ред крайната сума за изплащане. Същото важи и за паричните обезщетения за безработица.

Превалутирането се извършва по официалния фиксиран валутен курс на българския лев към еврото, обявен от БНБ - 1.95583 лева за 1 евро.

Двойното обозначаване на размерите на пенсиите не е задължително по закон, но ще даде допълнителна полезна информация на клиентите, посочват от НОИ в своя бюлетин.

Считано от датата на въвеждане на еврото у нас, всеки, който получава пенсия или обезщетение, ще може да получи безплатно справка за тяхната парична стойност в левове към 01.01.2026 г. и за превалутирането им в евро.

Как ще се превалутират пенсиите след влизането ни в еврозоната?

Превалутирането на пенсиите ще се случва по Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ).

В него е регламентирано превалутирането на паричните суми от левове в евро да се извършва, като числовата стойност в левове се раздели на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая, като официалният валутен курс не се закръглява или съкращава.

Правилото за закръгляване на превалутираните суми предвижда след превалутиране получената сума да се закръглява до втория знак след десетичната запетая на базата на третия знак след десетичната запетая в съответствие със следното математическо правило за закръгляване:

  • когато третият знак след десетичната запетая е по-малък от пет, вторият знак след десетичната запетая остава непроменен;
  • когато третият знак след десетичната запетая е равен на или по-голям от пет, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

Изключение от правилото относно знака след десетичната запетая, на базата на който се извършва закръгляването, се допуска, само когато този или друг закон или правен акт на Европейския съюз предвиждат закръгляването да се извършва до знак след десетичната запетая, различен от посочения в ЗВЕРБ.

Такова изключение е предвидено за начина на закръгляване на възнаграждения, обезщетения, парични и социални помощи и пенсии по част първа от Кодекса за социално осигуряване (КСО).

То гласи, че ако третият знак след десетичната запетая е по-голям от нула, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица, т.е. закръгляването на сумите за тези плащания винаги се прави в полза на лицето.

Същото изключение се прилага и спрямо възнагражденията за положен труд, обезщетенията, паричните и социалните помощи, пенсиите и добавките към тях, както и гарантираните вземания, които са определени в левове, но не са били изплатени до датата на въвеждане на еврото у нас.

С оглед на посочените разпоредби, когато се превалутират възнаграждения, обезщетения, парични и социални помощи, пенсии и добавки към тях, както и гарантирани вземания, първо се прилага разпоредбата, според която превалутирането от левове в евро се извършва, като числовата стойност в левове се разделя на пълната числова стойност на официалния валутен курс, изразен с шест цифри с всичките пет знака след десетичната запетая, а след това полученото число се закръглява по член от закона, съгласно който когато третият знак след десетичната запетая е по-голям от нула, вторият знак след десетичната запетая се увеличава с една единица.

Важно е да се отбележи, че когато едно лице получава повече от една пенсия или пенсия и добавка/добавки към нея, размерът на всяка една от пенсиите и/или добавките се превалутира поотделно, след което получените стойности в евро се сумират и се получава общата месечна сума за изплащане на лицето в евро.