
Лъв XIV беше изкован както от външния свят, така и от Съединените щати. Може би затова е първият папа на Америка.
Когато новоизбраният понтифик излезе на балкона с изглед към площад „Свети Петър“ в четвъртък, той шокира света. Откакто се помним е прието конклав от кардинали никога да не избира американец.
Съединените щати често са смятани за твърде силни - във военно, дипломатически и дори културно отношение - за да може един от тях да заеме една от най-влиятелните позиции на морален авторитет в света: Римокатолическата църква и нейното паство, което в момента е повече от три пъти по-голямо от населението на САЩ.
И все пак, в четвъртък бившият кардинал Робърт Превост, когото приятелите му познават като Боб, постигна подвиг, който много американски вярващи смятаха, че никога няма да доживеят да видят, предизвиквайки изблици на гордост из цялата страна.
Това не е предимно американска история, въпреки че би могла да промени нацията, посочва журналистът Стивън Колинсън, отразяващ Белия дом и политиката в Съединените щати и по света за CNN.
Но стотици милиони вярващи по света няма да се интересуват чак толкова от факта, че това е безпрецедентен момент в историята на САЩ. За тях Лъв XIV е Светият отец, който държи ключовете за Небесното царство като Наместник на Христос.

И все пак, точно в този момент, милиони хора си задават един важен въпрос: Защо кардиналите избраха американец?
Само присъствалите в Сикстинската капела напълно разбират динамиката, довела до това Лъв да наследи покойния папа Франциск на втория ден от конклава.
Но изглежда изключително съвпадение, че първият американски папа е избран точно в момента, в който Съединените щати, под ръководството на новия си президент Доналд Тръмп, се обръщат срещу много от чуждестранните си съюзници и дори вътрешни ценности.
Дали кардиналите не са взели предвид имплицитен аргумент, че има друг път за Америка? Тук личната история на новия папа може да даде подсказка.
Превост е прекарал десетилетия като мисионер и 20 години в Перу, където е натурализиран гражданин и е служил като епископ.
Той говори няколко езика и не споменава американския си произход при първата си публична изява като понтифик, вместо това говори на италиански и испански и изпраща поздрав до своята „скъпа епархия Чиклайо в Перу“.
Сякаш новият папа е бил достатъчно отделен от родната си страна, така че да не бъде възприеман като инструмент или подкрепа за нейната политика или авторитет.
За нова епоха – в която национализмът; геополитическото кредо за силни държави, които се възползват от слабите; и авторитаризмът се засилват – кардиналите избраха папа, роден в земя, където тези разтърсващи промени са най-очевидни.
На фона на нарастващия гняв в страните от Глобалния Юг заради икономическите неравенства и враждебността отдясно срещу масовата миграция, достигаща своя връх в САЩ, Римокатолическата църква отново има лидер, който е изпълнил обета си за бедност сред маргинализираните в Латинска Америка, откъдето произхождат много мигранти към САЩ.
Във време, в което американската администрация намалява помощта за болните, например чрез унищожаването на програмите на USAID в Африка, новият глава на Римокатолическата църква е превърнал службата на бедните в свое призвание.
Би било повърхностно да се твърди, че избирането на Лъв е укор срещу тръмпизма, коментира Колинсън от CNN. Невъзможно е обаче да се игнорира и фактът, че Римокатолическата църква е усвоила техниките на висшата политика векове преди Съединените щати да спечелят независимостта си.

Двама американци на върхови властови позиции
Каквито и да са мотивите на тези, избрали папа Лъв, събитията във Ватикана в четвъртък създадоха „очарователна“ ситуация.
Сега ще има двама американци, притежаващи огромна власт на световната сцена - единият политически, а другият духовно - и имплицитните сравнения и потенциални разногласия между Тръмп и папа Лъв ще бъдат невъзможни за игнориране.
Ако папството на покойния папа Франциск е някакъв ориентир, те вероятно също ще се засилят.
Това допълнително ще задълбочи дебата за идентичността и ценностите на Америка, който вече бушува в и извън тази страна. Това може да предизвика нови размисли за това какво представляват американците и за тяхната глобална роля.
„Аз съм американец, обичам Америка, обичам ценностите, които отстояваме“, казва преподобният Робърт Хейгън, приятел на новия папа Лъв, който описва родения в Чикаго понтифик като човек с дълбочина, сила и спокойствие.
„Понякога не сме перфектни, имаме недостатъци“, каза Хейгън пред Джейк Тапър от CNN в четвъртък.
„Понякога възприятието за нас е заслужено - по отношение на неща, в които бихме могли да се справим по-добре и върху които бихме могли да работим. Но мисля, че в Лъв XIV ние наистина имаме най-доброто от това, което Америка отстоява. За мир. За справедливост. Че всеки има роля; че трябва да има възможности за всички.“
Докато американците търсят причини, поради които един от тях е избран за папа, има много други възможности. Националността на Превост може да е случайно свързана с избирането му.
Новият папа се превърна във влиятелна фигура в Римокатолическата църква по време на папството на Франциск, когато зае ключов пост във Ватикана - избирането му е изявление от колегията на кардиналите, че загрижеността на покойния папа за бедните и относително прогресивните доктринални теми от мандата му ще бъдат запазени.
Епископ Робърт Барън от Рочестър в Минесота, който също познава бившия Превост, казва пред Ерин Бърнет от CNN във Ватикана, че е „шокиран“ от резултата от изборите.
„Казвах на интервюиращите в деня преди конклава, че никога няма да изберат американски папа. Америка управлява света политически, икономически, много от популярната култура, те няма да позволят американец да управлява Църквата. Е, грешах.“
Но на въпрос дали кардиналите са решили да направят изявление за Америка, докато страната се отдалечава от някои от глобалните си отношения, Барън отговори:
„Наистина мисля, че те избраха човека. Мисля, че те разпознаха този човек като уникално квалифициран... той имаше международно чувство - американец, да, наистина, но работеше в Латинска Америка, беше тук от няколко години, говори свободно италиански и познава Курията. Когато съберете всичко това заедно, казвате: „Е, това е един много квалифициран човек.“

Политическите дебати около Лъв вече бушуват в САЩ
И все пак, тъй като това е Америка, изборът на Лъв със сигурност ще бъде поляризиран. От движението „Направи Америка велика отново“ вече изразиха недоволство в четвъртък в социалните медии от неговия избор.
Някои консерватори се надяваха на нов папа, който ще се отвърне от част от позициите на Франциск - например по отношение на изменението на климата.
Покойният папа също така осъждаше политиката на администрацията на Тръмп за масово депортиране и предупреди, че тя ще лиши мигрантите от тяхното достойнство. Той изглеждаше настроен срещу вицепрезидента Джей Ди Ванс – който е католик, заради защитата му на програмата.
Предвид близостта на Лъв с Франциск, вече има очаквания, че той може да изповядва подобни възгледи, въпреки че вероятно ще е по-малко категоричен в изразяването им в началото на папството си.
Вече има спорове около публикации, критикуващи Ванс и Тръмп по отношение на имиграционната политика от акаунт в X на името на Превост. В акаунта няма лична критика, но са препубликувани статии и заглавия с такава. Също така не е потвърдено, че акаунтът е свързан с новоизбрания папа Лъв XIV.
Тръмп заяви след избора пред репортери в Белия дом, че „да имаме папата от Америка е голяма чест“.
Докато консерваторите може би са се надявали на различен папа, някои либерали със сигурност ще видят избирането му и решението на Римокатолическата църква да се отдръпне от по-консервативните кандидати като упрек към политическото кредо и политиките на Тръмп.
И все пак проблемите и разделенията, които занимават Католическата църква, не винаги се вписват плътно в дълбоко вкопаните политически бойни линии на американската политика.
Докато направи значителна промяна в Църквата към приемане на ЛГБТ католиците, Франциск отхвърли други либерални позиции, като правото на аборт и ръкополагането на жени свещеници. Това са и въпроси, които разделят Църквата в Съединените щати, както и в световен мащаб.
Тези разколи, във време на дълбока политическа тревога - както и бушуващи войни в Газа и Украйна, и нови сблъсъци в Южна Азия - са съвремие на ново папство, което ще започне на фона на обезсърчителни глобални кризи.
Това може би е било в ума на Лъв в първата му реч като глава на Римокатолическата църква, когато обеща да служи на Христос като мост, който да обедини човечеството.
„Мир вам“, каза той в първите си думи, изречени някога от американски папа.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Fantapapa: Италианци измислиха игра, подобна на футбол, но за избор на папа
преди 3 часаПартизанско градинарство: Елън Майлс, която бомбардира със семена улиците на Лондон
преди 4 часаСтартъп изобрети нехормонална контрацепция за мъже, която работи 2 години
преди 5 часаНай-добрата седмица от 2021 г.: Етерът поскъпва с 30%
преди 5 часаС каква (не)точност AI прогнозира избора на новия папа?
преди 7 часаОт кои банки теглихме кредити през първото тримесечие на 2025 г.?
преди 7 часаПрочети още
Кои лидери застанаха до Путин на Червения площад за 9 май?
darik.bgАнализатори: Лъв XIV ще опита да надгради постигнатото от Франциск
darik.bgДаяна Рос зашемети публиката на Met Gala с впечатляваща рокля
darik.bgНа живо: Арда върна гола на Лудогорец
dsport.bgНа живо: ЦСКА - Ботев Пловдив (Състави)
dsport.bgОт дома до Европа: как да учим децата за света около тях с игри и въображение
9meseca.bg