
Бялата митра на папата не блести. Който и да бъде избран за нов върховен водач на 1,4 милиарда католици по света, ще се изправи пред цял куп проблеми. Сред тях са нарастващите финансови затруднения на Ватикана, намаляването на вярващите в много западни страни и доктринални дебати по въпроси като ръкополагането на жени и включването на ЛГБТИ католици – теми, които вещаят нови разделения.

Финансовата криза във Ватикана
Финансовата криза е един от последните проблеми, които създадоха главоболие на папа Франциск. Три дни преди последната му хоспитализация през февруари, той разпореди създаването на нова високопоставена комисия с цел да насърчи даренията към Ватикана, който се бори с бюджетен дефицит и растящ недостиг в пенсионния си фонд.
Въпреки че Ватиканът не е публикувал пълен бюджетен отчет за 2022 г., последният доклад от средата на 2024 г. е показал дефицит от 83 милиона евро, според двама източника на Reuters, запознати с въпроса.
През 2022 г. дефицитът в пенсионния фонд е оценен на близо 631 милиона евро. Оттогава няма нови официални данни, но добре информирани източници казват, че реалният дефицит може да е много по-голям.
Йезуитският свещеник и говорител по ватиканските финанси Томас Рийс заяви, че бюджетните проблеми могат да окажат „огромно влияние“ върху избора на следващия папа по време на конклава, който започва на 7 май.
Ще трябва да изберат някой, който носи пари, не пастир.
Ако кардиналите търсят човек, който умее да реже разходи в сложната ватиканска бюрокрация, възможен избор е италианският кардинал Пиетро Паролин – водещ кандидат за нов папа и вторият човек във Ватикана почти през целия понтификат на Франциск. Но Паролин оглавяваше Държавния секретариат на Светия престол, когато службата беше въвлечена в скандал с подозрителна инвестиция от над 200 милиона долара за покупка на сграда в Лондон.
Кардинал Анджело Бечиу, някогашен основен помощник на Паролин, впоследствие беше осъден за присвояване и измама от ватикански съд и получи 5,5 години затвор. Бечиу отрича всички обвинения и е на свобода, докато се решава обжалването му.

Спад в популярността в Европа
През последните години Католическата църква бележи много слаб ръст в броя на вярващите по света. По официални данни към края на 2023 г. има 1,405 милиарда католици – с 1,15% повече спрямо 2022 г., когато са били 1,389 милиарда. Най-много католици има в Америка – 64,2% от населението в Северна и Южна Америка. Следват Европа с 39,6% и Океания с 25,9%.
Нивата на кръщения – ключов показател за разпространението на вярата – са най-високи в развиващите се страни. Ватиканската статистика показва, че Американска Самоа (71,2), няколко острова в Океания (между 37,7 и 21,8), Бурунди (23,6), Камбоджа (22,3), Източен Тимор (20,3) и Мианмар (20,1) имат най-много кръстени бебета на 1 000 католици.
В същото време броят на вярващите в много европейски държави намалява.
Германската конференция на епископите съобщи, че през 2024 г. в страната са ръкоположени само 29 нови свещеници – исторически най-ниското число. Около 321 000 германски католици са напуснали Църквата същата година.
Общият брой католици в Германия – страна с население от 83 милиона – вече е под 20 милиона, докато някога католиците са били половината от населението.
В търсене на нов папа, някои кардинали може да се обърнат към Азия или Африка. Такъв кандидат е филипинският кардинал Луис Антонио Тагле. Бивш архиепископ на Манила, поканен от Франциск през 2019 г. да оглави ватиканската служба за евангелизация, Тагле е известен със своя чар и реализъм. Той би бил първият папа от изток.
Филипините, с население близо 115 милиона, са 80% католици. При посещението на Франциск през 2014 г., близо 7 милиона души са присъствали на откритата литургия в Манила – най-голямата папска публика в историята.
Но и Тагле е бил въвлечен в скандал. През 2022 г. Франциск го освободи от ръководната му роля в "Каритас Интернационалис" – конфедерация от 162 католически хуманитарни и социални организации, опериращи в над 200 страни.
Франциск уволни цялото ръководство на "Каритас" след сигнали за лошо отношение към служителите. Ролята на Тагле там е била почти изцяло церемониална.
Доктринални въпроси
По отношение на доктриналните спорове, Франциск основно се опитваше да отвори Църквата към нови дебати. Теми като ръкополагането на жени, дълго време табу, вече можеха да се обсъждат.
Папата създаде две комисии за проучване на ръкополагането на жени за дякони. Едната все още не е приключила работата си. Франциск също така позволи на свещеници да благославят еднополови двойки, като решението се взема индивидуално за всеки случай.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 7 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg