
Стойностите на наемите в Ню Йорк продължават да се покачват, на фона на по-малкото налични имоти, инфлацията и завръщането на хората в Голямата ябълка след пандемията от COVID-19.
Пазарът на луксозни имоти в града регистрира ръст от 2.7% през изминалата година, въпреки че Федералният резерв на страната повиши лихвите с най-бързия си темп от 80-те години на миналия век.
Според данни на Miller Samuel, средната цена на луксозните имоти в Манхатън вече е 1.948 млн. долара, или с 52 хил. долара повече спрямо година по-рано.
От Knight Frank прогнозират нови повишение от поне 2% през 2023 г., което е близо двойно спрямо средните 1.1%, отчетени в последните 10 години.
Въпреки високите лихви по кредитите, проблемите в банковия сектор и несигурната икономическа обстановка, интересът към имотите в Ню Йорк не секва.
През 2022 г. в Манхатън са продадени 14 500 имота, което е с 23% повече спрямо предпандемичната 2019 г. Общо 244 от продажбите са за суми, надхвърлящи 10 млн. долара.
Общо 80% от новите имоти са купени с пари в брой, т.е. новите им собственици не разчитат на финансиране от банките.
Днес на пазара в Манхатън има обявени 7 804 имота, което е с 13% по-малко спрямо май 2022 г., когато те достигат най-високата стойност за 2022 г. от 9 016 броя.
Наемите
Наемният пазар отчита една от най-силните си години, като само през 2022 г. цените добавят 19%. Спрямо рекордно ниските нива от 2021 г., средните наеми на луксозните имоти са нараснали с 49%, посочват от Knight Frank.
По последни данни имотите, които могат да бъдат наети, намаляват в края на януари до 14 148 спрямо над 41 хиляди към октомври 2020 г.
Това подтиква наемателите да търсят по-дълъг период на договори, като двегодишните контракти вече са с дял от 42% спрямо 16 на сто преди година.
Най-скъпо
Наемите в най-престижния район на Манхатън - Central Park South, достигат средните 10 995 долара, докато в Трибека и Сохо могат да се намерят жилища за средните 9 500 и 6 395 долара на месец.

Над 5 хил. долара месечно са наемите в поне още шест нюйоркски квартала, сочат данни на Knight Frank.
Образованието на преден план
Образованието е водещ фактор при 8% от сделките с луксозни имоти в Ню Йорк. Този процент расте до 12 на сто при богатите хора от Китай и Европа.
В Ню Йорк учат 12% от чуждестранните студенти в страната, което се равнява на 113 600 души - с 6.3% повече спрямо година по-рано.
В Голямата ябълка се намират около 200 от най-престижните университети на страната. Общо 40% от чуждестранните студенти са родени в Китай, многобройни са представителите и на Индия, Южна Корея, Канада и Тайван.
Общо 50 от централите на 500-те компании, включени в класацията Fortune 500, се намират именно в Ню Йорк. Всички те се обръщат за нови служители към студентите от близките университети.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 8 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 8 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 9 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 9 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg