
Започна строителството на първата мащабна хибридна соларна и батерийна електроцентрала в Египет, която разчита на изобилието от слънчева светлина, за да се справи с енергийната си криза.
Наречен Obelisk, проектът е разположен в Нагаа Хамади и ще комбинира 1.1 гигавата слънчева продукция с 200 мегаватчаса батерийно съхранение.
На стойност 590 милиона долара, той се изгражда от Scatec - норвежка компания за възобновяема енергия, работеща предимно на развиващите се пазари.
Дружеството вече има четири други проекта за възобновяема енергия в Египет, а северноафриканската страна се стреми да увеличи дела си в производството й от 13% през 2023 г. до 42% до 2030 г.

Газ - липса и поскъпване
Около три четвърти от електроенергията на Египет идва от газ. Но през последните години, с намаляването на вътрешното производство на суровината, страната стана зависима от вноса, а покачващите се цени тласнаха Египет в серия от прекъсвания на електрозахранването.
Проектите за възобновяеми енергийни източници стават все по-привлекателни за развиващите се икономики, които са най-силно засегнати от покачващите се цени на горивата, казва пред CNN Терье Пилског, главен изпълнителен директор на Scatec.
„С възобновяемите енергийни източници не сте зависими от вноса на горива. Става въпрос и за предвидимост.“
Шестдесет процента от най-добрата земя в света за развитие на слънчева енергия е в Африка, според индустриалната организация Global Solar Council, но през 2023 г. само 3% от енергията на континента е дошла от соларни източници.
През 2024 г. 75% от всички нови слънчеви проекти са построени в Южна Африка или Египет, но едва 18 държави в Африка имат потенциал да инсталират повече от 100 MW слънчеви мощности през 2025 г., в сравнение с две през 2024 г.
Континентът се стреми да достигне 300 GW слънчев капацитет до 2030 г., което е повече от сегашния капацитет на САЩ.
Въпреки че Египет търси нови местни газови ресурси, страната си е поставила амбициозни цели за възобновяема енергия и е домакин на конференцията за климата COP27 през 2022 г.
Но движещата сила зад тези нови проекти е икономическа, а не екологична, казва Карим Елгенди, изпълнителен директор на Института Карбун - енергиен и климатичен мозъчен тръст за Близкия изток и Северна Африка.

Борба за осветление
С прекомерна зависимост от газ и с намаляващо производство от водещото си газово находище Зор, Египет се бори да поддържа осветлението включено.
Страната обяви търг за внос на близо два милиона тона мазут през май и юни, за да задоволи нуждите си от електроенергия, тъй като вносът на газ стана твърде скъп.
Лятото носи голямо търсене, тъй като климатиците се включват, за да се борят с интензивната жега - средните максимални температури могат да достигнат 42 градуса по Целзий на юг.
Премиерът Мостафа Мадбули наскоро призова хората да ограничат потреблението си на енергия, за да избегнат прекъсвания на електрозахранването.

„Вълшебният слънчев пояс“
Докато летните жеги в Египет увеличават търсенето на електроенергия, те биха могли да предложат и решение. Южен Египет, където новият проект на Scatec започва работа, е „в магическия слънчев пояс“, казва Елгенди.
Според Глобалния слънчев атлас, Египет има четвъртия най-висок потенциал за слънчева фотоволтаична енергия от всички страни.
В исторически план, слънчевата енергия е била възпрепятствана от своята непостоянност – слънчевите панели работят само през деня, а мащабното съхранение на енергия в батерии е твърде скъпо.
Падащите цени на батериите обаче, съчетани с по-ниските оперативни и инсталационни разходи за слънчева енергия, означават, че проекти, които комбинират производство на слънчева енергия със съхранението й в батерии, като Obelisk, биха могли да преодолеят този проблем.
Цената на проектите за съхранение на енергия в батерии е спаднала с 89% между 2010 и 2023 г., водена от нарастващия производствен капацитет, особено в Китай.
Този спад, казва Елгенди, означава, че до 2027 г. слънчевите и батерийните централи ще бъдат „най-евтината форма на (всякакъв вид) производство на електроенергия“.
Доклад на Глобалния слънчев съвет посочва, че наличието на съхранение на енергия е „основен двигател за увеличаване на слънчевите инсталации в световен мащаб“.
Въпреки това, докато глобалният капацитет за съхранение на батерии достигна 363 гигаватчаса (GWh) през 2024 г., Африка разполага само с 1.6 GWh.
Въпреки че цените на батериите са паднали и слънчевата енергия е евтина за експлоатация, тези централи все още се нуждаят от големи инвестиции за изграждане, а парите може да са трудни за намиране, посочва Елгенди, добавяйки, че „рисковата премия“ от инвестирането в развиващия се свят означава, че тези проекти са по-скъпи за изграждане в Африка. Континентът е привлякъл само 3% от световните енергийни инвестиции през 2024 г.
Obelisk ще получи 479.1 милиона долара финансиране от Европейската банка за възстановяване и развитие, Африканската банка за развитие и British International Investment.
Първите 561 MW слънчева енергия и пълният капацитет на батериите се очаква да бъдат пуснати в експлоатация през първата половина на 2026 г. и да достигнат пълния капацитет от 1.1 гигавата до края на годината.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Голям клиент изтегли $52 млрд. от BlackRock
преди 2 часаБългарската верига пицарии О!Шипка затваря врати след близо 20 години в София
преди 2 часаКомпанията за частен капитал Apollo отпусна скъп заем на Нотингам Форест
преди 2 часаКак да преодолеем „вината на майката“ на работа
преди 3 часаChatGPT вече може да мисли и действа вместо вас
преди 3 часаМилиардерът, който не завърши училище, но успя да стигне до Космоса
преди 3 часаПрочети още
Мерц пред Бибиси: Европа дълго време е „минавала гратис“ за сметка на американската отбрана
darik.bgШеф на IT компания хванат в изневяра на концерт на Coldplay
darik.bg28 коли и 8 самолета в Гърция гасят пожар до българската граница
darik.bgГенералният спонсор с мощна и безвъзмездна финансова инжекция от 3 милиона за Левски
dsport.bgЯсни са часовете на мачовете между Левски и Брага
dsport.bgОт бебета на корицата на списание "9 месеца" до пораснали мечтатели
9meseca.bg