Египетският премиер Мостафа Мадбули призова населението да пести електричество - на фона на ръста в натиска върху енергийната система на страната след спада на притока на природен газ заради ескалацията на конфликта в региона.
Израел затвори газовите си находища и спря износа на синьо гориво - включително към Египет и Йордания, след началото на военната си операция срещу Иран.
Двете арабски държави обявиха извънредно положение в енергетиката и започнаха да пренасочват газ към електроцентралите, както и да ограничават доставките за промишлеността, посочват местните медии.
Израел може да възобнови износа на газ към Египет и Йордания още днес, заяви вчера израелският министър на енергетиката Ели Коен, цитиран от Bloomberg. Това ще се случи обаче, само когато въоръжените сили потвърдят, че е безопасно, уточни той.
По думите му, дори след възобновяването на доставките първоначално те ще останат ограничени, тъй като Тел Авив ще продължи да снабдява с приоритет вътрешния си пазар, предаде Ройтерс.

На прага на пик в потреблението
Прекъсването на израелския износ идва в момент, в който Египет се подготвя за повишено потребление на електроенергия през летните месеци и се стреми да избегне режим на тока, какъвто се наложи да въведе през 2023 г.
В същото време, Йордания изисква Кайро да изпълнява договора за доставка на приблизително 10 млн. куб. м дневно чрез преместени наскоро в Египет плаващи терминали за регазификация на втечнен газ, които все още не са свързани с газовата система.
В момента Аман получава много по-малко и за да компенсира забавянето, египетското правителство увеличи износа на електроенергия към Йордания.
Наред с това, ускорена е работата по пускане в експлоатация на два допълнителни терминала за регазификация. Плановете са те да заработят до началото на юли, с което съоръженията от този тип в страната ще станат общо четири.
Северноафриканската държава е осигурила дългосрочни споразумения за между 80 и 120 доставки на втечнен природен газ годишно с шест от четиринадесетте доставчици, подали оферти до държавния Египетски холдинг за природен газ (EGAS).
Миналото лято кабинетът обяви план за внос на газ за 1.18 млрд. долара, с което да бъде покрит очакваният недостиг. Министър-председателят каза през май, че местното производство на синьо гориво е на най-ниското си ниво от години.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Край на войната: Споразумение между САЩ и Иран свали цените на петрола
- След примирието: Разминирането на Ормузкия проток може да отнеме до 50 дни
- Мирна сделка между САЩ и Иран свали цените на петрола до най-ниското ниво от март
- Тръмп: Подписваме мирното споразумение с Иран днес и отваряме Ормузкия проток
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Rosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Изключително успешни деца: Какво практикуват родителите им?
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg