Както грижата за човешкото здраве, така и тази за планетата, климата и обществото, не търпят отлагане. Двете неща са свързани - ако не пазим околната среда така, както собственото си здраве, в дългосрочен план всички ще видим негативните резултати.
Това заяви Иван Рангелов, главен финансов директор на Клъстер Балкани в AstraZeneca, който взе участие във форума ESG - Investing in our Future, организиран от Darik Business Review.
Как се промениха регулациите във фармацевтичната индустрия?
"Регулациите в сферата на ESG за фармацевтичната индустрия не се различават спрямо тези в останалите сектори. Динамиката в развитието на тези практики обаче е голяма и това, което AstraZeneca е направила до този момент, е да работи проактивно в тази посока. В глобалната си стратегия тя припознава три основни направления, като първият приоритет от тях е достъпът до иновативни медикаменти за пациентите, следван от опазването на околната среда и работата по етичен начин с нашите партньори", заяви Рангелов.
Той припомни, че около 66 милиона пациенти в глобален мащаб са се възползвали от възможността да използват иновациите на AstraZeneca. Компанията следва и амбициозната стратегия да постигне нетна въглеродна неутралност до 2030 г., като очаква от своите партньори да изповядват същите ценности и политики.

Как се постига баланс между изискванията за устойчиво развитие и интересите на акционерите, партньорите и служителите на компанията?
Според Рангелов, постигането на баланс между групи, които често нямат едни и същи интереси, не винаги е лесно.
"Акционерите търсят възвръщаемост за своите инвестиции, пациентите и институциите искат лечение на достъпна цена, а партньорите настояват за добри условия. Но аз мисля, че устойчивото развитие е нещо, което по-скоро обединява тези групи. Когато една компания следва тези принципи, тя показва, че има дългосрочна визия и добавя стойност за всички".
Той каза, че е щастлив от това, че и служителите на компанията припознават идеите за устойчиво развитие. По думите му, над 90% от българските му колеги подкрепят стратегията на AstraZeneca по отношение на ESG практиките.
Според него, една от причините за това е глобалният ангажимент на компанията в тази посока. Отделните звена в нейната структура, включително и поделенията в различните държави, споделят информация помежду си и в този процес се раждат добри идеи.
Добрите практики
Подобни добри практики идват и от България, включително инициативата за засаждане на дървета AZ Forest, която вече се прилага и в други страни.
Освен това AstraZeneca се е ангажирала с амбициозната цел до 2025 г. да премине към изцяло електрически автопарк. В момента компанията у нас има около 100 автомобила, като 90% от тях вече са изцяло електрически. Това я поставя в топ 3 в глобалната група на AstraZeneca по този показател.
"Радвам се, че колегите прегърнаха идеята, въпреки всички трудности, които съпътстват прехода към електрически автомобили, нареждайки ни до държави, като Норвегия и Нидерландия", коментира Рангелов.

Как се прокарват политики, свързани с опазването на здравето?
"AstraZeneca разпознава отговорността, която има към общественото здраве. Исторически, ние винаги сме имали много добри отношения и контакти с институциите в България, като сме се опитвали да поставяме на преден план необходимостта от разпознаване на здравеопазването не като разход, а като инвестиция", заяви Рангелов.
По думите му, компанията провежда различни активности, включително и редица информационни кампании за социално значими заболявания, като хроничните бъбречни заболявания, белодробните болести, онкологични заболявания и т.н. Според него, фокусът трябва да бъде поставен върху превенцията и ранната диагностика.
Рангелов даде пример с инициативата на AstraZeneca, в ролята й на член на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM), както и на други заинтересовани страни, да бъде поставен за обществено обсъждане въпросът за лечението на деца с редки заболявания.
"То беше финансирано само до 18-годишна възраст, след което помощта приключваше, което не беше справедливо. И като прецедент в Народното събрание почти единодушно беше гласувана промяната в закона, която да позволи на децата да получават лечение и след навършването на 18-годишна възраст. Това показва, че когато има теми, важни за обществото, може да се постигне единомислие".
ESG - Investing in our future се осъществи с подкрепата на Филип Морис България, Летище София, Девин, Булстрад, AstraZeneca, Mr. Bricolage и denkstatt.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg