Цените на имотите в България добавят 4.2 на сто през първото тримесечие на годината, както и 15.1 на сто за последните 12 месеца, сочат данни на Националният статистически институт. 

Какво се случва в шестте града с над 120 хил. жители у нас? 

Справка на Darik Business Review показва, че най-силен ръст за периода януари – март е налице в Русе, където жилищата са добавили 9%, докато във Варна повишението е от 5.8 на сто. 

По-слаб ръст е регистриран в Стара Загора (4 на сто) и Пловдив (3.7 на сто). 

В София, поскъпването е от 2.9 на сто, главно поради по-високите цени на съществуващите имоти (+5.2%), на фона на ръст от едва 0.3 на сто при новите имотите. 

Една от основните причини за това са допълнителните разходи за ремонтни дейности и обзавеждане на новите имоти, което кара все повече новодомци да се обръщат към по-старото строителство. 

Най-слаб ръст през тримесечието регистрират жилищата в Бургас, добавили 1.7 на сто, отново с ръст на съществуващите домове от 8.5 на сто и поевтиняване на новото строителство с 2.1 на сто. 

dbr.bg-image

Как се измениха цените в последната година? 

Единствено в Русе, цените на жилищата през последните 12 месеца добавят повече от 20%. Според НСИ, те са поскъпнали с 25.4 на сто, което е доста повече от Варна и Пловдив, където повишението е съответно 18.4 и 17.9 на сто. 

Ръстът за София е от 14.1 на сто, респективно 11.4 на сто при новото строителство и 16.5 на сто за съществуващите домове. 

С най-бавно темпове се повишават цените в Стара Загора (13.3%) и Бургас (10.6%).