
Google призна, че системата им за ранно предупреждение за земетресения не е успяла да предупреди хората по време на смъртоносните трусове в Турция през 2023 г.
Десет милиона души в радиус от 160 км от епицентъра е можело да получат предупреждение от Google от най-високо ниво - до 35 секунди преди труса, за да намерят безопасно място.
Вместо това, само 469 предупреждения „Предприемете действия“ са били изпратени преди първото земетресение с магнитуд 7.8.
От Google заявиха пред BBC, че половин милион души са получили предупреждение от по-ниско ниво. Технологичният гигант преди това съобщи, че системата „се е представила добре“. Тя работи на устройства с Android, които съставляват повече от 70% от телефоните в Турция.
Повече от 55 000 души загинаха, когато две големи земетресения удариха Югоизточна Турция на 6 февруари 2023 г., а над 100 000 бяха ранени. Много хора спяха в сгради, срутили се около тях, когато трусовете удариха.
Системата за ранно предупреждение на Google беше налице и работеше в деня на земетресенията, но тя е подценила силата им. „Продължаваме да усъвършенстваме системата въз основа на това, което научаваме за всяко земетресение“, каза говорител на Google.

Как работи Android Earthquake Alerts?
Системата на Google, наречена Android Earthquake Alerts (AEA), е в състояние да открие дори земетресение с нисък магнитуд чрез огромен брой мобилни телефони, които използват операционната система Android.
Тъй като земетресенията се движат сравнително бавно през земята, тя може да изпрати предупреждение.
Най-сериозното предупреждение на Google се нарича „Take Action“ (Предприемете действие), което задейства силна аларма на телефона на потребителя, отменяйки настройката „Не безпокойте“ и покривайки екрана му.
Това е предупреждението, което трябва да се изпраща на хората, когато се засече по-силен трус с потенциал да застраши човешки живот.
AEA има и по-малко сериозно предупреждение - „Бъдете внимателни“, предназначено да информира потребителите за потенциално по-слаби трусове - предупреждение, което не отменя режим „Не безпокойте“.
Предупреждението „Take Action“ беше особено важно в Турция, защото първото земетресение удари в 04:17, когато много потребители са спели. Само по-сериозното предупреждение би ги събудило.
В месеците след земетресението BBC искаше да говори с потребители, на които е било отправено това предупреждение - първоначално с цел да покаже ефективността на технологията.
Но въпреки разговорите с хора в градовете в засегнатата от земетресението зона, в продължение на месеци не успяхме да намерим никой, който да е получил по-сериозно известие „Take Action“ преди земетресението. Публикувахме нашите открития по-късно същата година, посочват от медията.

„Ограничения“
Изследователи на Google написаха в списание Science подробности за това какво се е объркало, позовавайки се на „ограничения на алгоритмите за откриване“.
За първото земетресение системата оценява труса на между 4.5 и 4.9 по скалата на моментната величина (MMS), когато, всъщност, е 7.8.
Второ голямо земетресение по-късно същия ден също е подценено, като този път системата изпраща предупреждения „Take Action“ до 8158 телефона и предупреждения „Be Aware“ до малко под четири милиона потребители.
След земетресението изследователите на Google промениха алгоритъма и симулираха първото земетресение отново.
Този път системата генерира 10 милиона предупреждения „Take Action“ до тези, които са изложени на най-голям риск – и още 67 милиона предупреждения „Be Aware“ до тези, които живеят по-далеч от епицентъра.
„Всяка система за ранно предупреждение за земетресения се бори с едно и също предизвикателство – настройване на алгоритми за събития с голям магнитуд“, заявиха от Google пред BBC.
Но Елизабет Реди, доцент в Минното училище в Колорадо, казва, че е обезпокоително, че са били необходими повече от две години, за да се получи тази информация.
„Наистина съм разочарована, че отне толкова време. Не говорим за малко събитие – хора загинаха – и не видяхме изпълнение на това предупреждение по начина, по който бихме искали.“
Google казва, че системата е допълнителна и не е заместител на националните предупредителни системи. Някои учени обаче се притесняват, че държавите се доверяват твърде много на технологии, които не са напълно тествани.
„Мисля, че е изключително важно да се гарантира прозрачността относно това колко добре работят те“, казва пред BBC Харолд Тобин, директор на Тихоокеанската северозападна сеизмична мрежа.
Изследователи на Google казват, че анализът след събитието е подобрил системата - и AEA е изпратила предупреждения в 98 държави. От BBC са попитали Google как се е представила AEA по време на земетресението в Мианмар през 2025 г., но все още не са получили отговор.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Москва пуска полети до Северна Корея, за да имат руснаците къде да почиват
28.07.2025Глобата за спекула с цените стига 1 млн. лв.?
28.07.2025Нацистките сметки: Милиардерът, който все още търси скрити пари в швейцарските банки
28.07.2025След сделка за $16.5 млрд.: Samsung ще доставя чипове на Tesla
28.07.2025Карибските острови, които ви дават паспорт, ако си купите жилище
28.07.2025Влизаме в здравното си досие от мола и басейна
28.07.2025Прочети още
Доц. Иво Инджов: Пеевски, Борисов или протестите могат да предизвикат предсрочни избори!
darik.bgМасова стрелба в Банкок, има загинали и ранени
darik.bgРусия включи в черен списък двама български премиери и двама министри за русофобия
darik.bgМонтана и Локомотив Пловдив със скучен хикс на „Огоста“
dsport.bg22 години по-късно: десет от Добруджа обърнаха Славия за успех в елита
dsport.bgМоже ли сладкото да е и полезно и как се справихме с „градинския глад“
9meseca.bg