
Индексът на световните цени на храните, изчисляван от Организацията по прехрана и земеделие към ООН, се понижава за 12-и пореден месец през март. Той вече е с 20.5% под историческия връх, който беше достигнат преди една година, в резултат на нахлуването на Русия в Украйна.
Ценовият индекс на Организацията по прехрана и земеделие (FAO), който проследява най-търгуваните в световен мащаб хранителни стоки, достига ниво от 126.9 пункта в сравнение със 129.7 през февруари, съобщава Ройтерс. Това е най-ниското ниво на индикатора от юли 2021 г. насам.
Комбинацията от високите добиви, пониженото търсене на вносни продукти и удължаването на сделката, позволяваща безопасен износ на украинско зърно през Черно море, допринася за спада на цените, смятат експертите на FAO. Базираната в Рим агенция заяви, че спадът на индекса отразява по-ниските цени на зърнените храни, растителните масла и млечните продукти, които компенсират покачването на цените на захарта и месото.
„Въпреки че цените спаднаха на глобално ниво, те все още са много високи и продължават да се увеличават на вътрешните пазари, поставяйки допълнителни предизвикателства пред продоволствената сигурност“, коментира главният икономист на Организацията по прехрана и земеделие Максимо Тореро.
По думите му, това важи в най-голяма степен за развиващите се страни, голяма част от които са нетни вносители на хранителни стоки. Ситуацията се влошава от обезценяването на техните валути спрямо щатския долар и еврото, както и от нарастващото дългово бреме.

Индексът на цените на зърнените храни на FAO пада с 5.6% на месечна база през март, като пшеницата регистрира спад от 7.1%, царевицата - 4,6%, а оризът - 3.2%.
Растителните масла поевтиняват с 3% и са с 47.7% под нивото, достигнато през март 2022 г., докато индексът на млечните продукти се понижава с 0.8% за месеца.
За разлика от тях, захарта се повишава с 1.5% до най-високото си ниво от октомври 2016 г., засегната от опасенията за производството в Индия, Тайланд и Китай. Индексът на цените на месото се повишава с 0.8% на месечна база.
Ръст в произвоството на пшеница
В отделен доклад за търсенето и предлагането на зърнени култури FAO повишава прогнозата си за световното производство на пшеница през 2023 г. до 786 милиона тона, или с 1.3% под нивото от 2022 г. Ако тези очаквания се изпълнят, глобалният добив на пшеница за тази година ще е вторият най-голям в историята.
„В Азия се очакват почти рекордни посевни площи, докато сухите условия засягат Северна Африка и Южна Европа“, казват експертите на Организацията по прехрана и земеделие към ООН. Те повишават и прогнозата си за световното производство на зърнени култури през 2022 г. до 2.78 милиарда тона, което с 1,2% по-малко от предходната година. Световното производство на ориз през 2023 г. се оценява на 516 милиона тона, или с 1,6% под рекордната реколта от 2022 г.
Световното потребление на зърнени култури тази година се оценява на 2.78 милиарда тона, или с 0.7% под предходната. Световните запаси от зърнени култури до края на сезон 2022/2023 се очаква да намалеят с 0.3% от началните нива до 850 милиона тона.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg