
Темата за устойчивото развитие е фокус за втората конференция на Darik Business Review под наслов ESG - Investing in our future.
По време на събитието старши одит мениджърът и член на ИДЕС Георги Стоянов ще разкаже повече за ESG стандартите и регулациите. Ето какво каза той в аванс за екипа на Darik Business Review:
Как ще еволюират ESG стандартите и регулациите през следващите няколко години и за какво трябва да е подготвен бизнесът?
Стандартите, които са приложими в България, са европейските ESRS.
Бизнесите, които трябва да докладват по тях за 2024 г., са:
- предприятия от обществен интерес, които в края на отчетния период надвишават критерия за среден брой служители през финансовата година от 500 души;
- предприятия от обществен интерес, които са компании-майки на голяма група, която към края на отчетния период надвишава на консолидирана основа критерия за среден брой служители от 500 души.
Количествените критерии спадат през следващите години и съответно дружествата в обхвата на ESG докладването се разширява, като от 2025 г. става задължително за всички големи предприятия по смисъла на Закона за счетоводството и за предприятия майки на голяма група.
През 2026 г. докладването става задължително и за малки и средни предприятия (МСП), които са предприятия от обществен интерес, както и за малки кредитни институции и някои застрахователни предприятия, като са предвидени и определени временни освобождавания.
Европейската консултативна група по устойчивост работи по пакет от малки и средни предприятия, чиито ценни книжа се търгуват на пазар (имат листнат акции или облигации), както и доброволни стандарти за МСП и 8 секторни стандарта за конкретни индустрии.
На фона на все по-засиления фокус върху т. нар. "greenwashing", как се променят изискванията за проверка на точността и надеждността на ESG отчетите?
Одиторите играят ключова роля в отчитането и спазването на ESG изискванията чрез независима проверка на информацията. Те помагат за изграждането на доверие между компаниите и техните заинтересовани страни, включително инвеститори, клиенти и общественост, както и предотвратяване на т. нар. "greenwashing".
Както изискванията за докладване, така и изискванията за проверка ще се развиват с времето. Задачата за точност и надеждност на данните, както и това дружествата да оповестяват само релевантна информация, е зададена на одиторите.
Както и с финансовите отчети, нашата задача ще е да срещнем обема от информацията, които дружествата искат да докладват, с тази, която е необходима на потребителите на ESG информация.
Това ще е доста сложен процес, защото изисква много количествена и качествена информация, различна от счетоводни данни, в него ще трябва да бъдат включени и доста експерти.
Нашата професия също се готви усилено за новите изисквания за докладване, като съвсем скоро очакваме и публикуването на нов международен одиторски стандарт, който да ни даде принципния подход за извършване на одити върху ESG докладите.
Основните фокус области за предотвратяване на "greenwashing" ще са свързани с анализ на съответствие с нормативната уредба, точност и качество на данните, оценка на риска и оценка на съществеността, вкл. двойната същественост.
В процеса на нашите процедури ще предоставяме и препоръки към компаниите, за да могат те постоянно да подобряват процесите на отчитане на ESG и качеството на данните. Тези препоръки са важни за трайното създаване на качествена и надеждна информация за устойчивост.
Какво означава днес ESG и има ли общ поглед към тази тема от страна на бизнеса, институциите и потребителите?
На база на кратките проучвания и оскъдната информация по темата в България, по-скоро отсъства общ поглед. Темата за устойчивост е принципно нова за нашата икономическа действителност, законодателството е фрагментирано и все още в процес на приемане.
За бизнеса, който трябва да създава информация и да поддържа метрики, ESG е допълнително задължение, но и възможност. Компании, които съдържат, поддържат и публикуват информация за устойчивостта се превръщат в по-надежден партньор, особено за големите чуждестранни бизнеси.
Наличието на достъпна ESG информация за бизнесите ще улесни техните търговски партньори в оценката на "веригата на стойността", която се превръща във фокус за контрагентите.
Логиката е, че за да знаеш колко устойчив си ти, трябва да си наясно и с това колко са устойчиви твоите партньори.
Кой е Георги Стоянов?

Георги Стоянов има над 10 години опит в областта на финансовия одит и консултации във финансовата сфера.
Той е регистриран одитор в ИДЕС, член е на Работна група по въпросите на отчитането на устойчивостта и изпълнението на ангажименти за изразяване на сигурност по устойчивостта към Учебно-методически съвет на ИДЕС, ръководител на Комитета по МСФО на Грант Торнтон, лектор по Стандартизация и МСФО в Университета за национално и световно стопанство.
Георги участва и ръководи в различни проекти по разработване и внедряване на нови изисквания за отчетност.
В качество си член на екип и ръководител на екип, Георги участва в одита на финансови институции – банков и застрахователен сектор, финтех, енергетика и телекомуникации. Георги работи в областта на устойчивостта от 2022 г. с фокус върху рамки регулации за отчитане на устойчивостта.
ESG - Investing in our future ще се състои на 17 април в Planet Schwarz Tech Theater. Входът е свободен и не се изисква регистрация.
Конференцията се осъществява с подкрепата на Филип Морис България, Летище София, Девин, Булстрад, AstraZeneca, Mr. Bricolage и denkstatt.
Повече за събитието можете да откриете тук, както и в LinkedIn и Facebook каналите на Darik Business Review.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Лидери на българския семеен бизнес ще дискутират устойчивото бъдеще на I-ви Национален форум
- Apple обяви кога ще представи новите си устройства
- Джон Кери, трима еврокомисари, министри и кметове от ЦИЕ на Green Transition Forum 4.0
- Боян Рашев: Все повече български фирми изпитват натиска на ESG регулациите
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 3 часаПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 3 часаАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 3 часаВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 4 часаКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 4 часа6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 4 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgЛегенда се става с действия, не с думи
dsport.bgМачът, в който Александър-Арнолд не си спомня, че е играл
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg