
Кариерен консултант, вашият шеф или колега, който е сменял работата си много пъти - вероятно това биха били първите хора, от които бихте поискали съвет за вашето професионално развитие. Оказва се обаче, че по-младите служители не разсъждават точно по този начин, пише VentureBeat.
И това не е много изненадващо. Поколението Z (родените след края на 90-те години на 20-ти век) в момента представлява около два милиарда от световното население и ще формира 27% от работната сила до следващата година. А това, което тези хора искат и очакват от работата, е значително различно от представите на по-възрастните им колеги.
49% от младите служители казват, че работата има централна роля за чувството им за идентичност, но в същото време ценят високо баланса между професионалния и личния живот, а възможността за дистанционна заетост и гъвкав отпуск са основни приоритети, когато търсят работа.
Това, което ги отличава още е, че много по-бързо се отказват от работата си, ако тя не отговаря на нуждите и очакванията им. Проучване сред студенти в САЩ установява, че те могат да сменят работата си до 10 пъти на възраст между 18 и 34 години.
И това не е всичко. Тази група работници се ръководи от ценности и иска да работи за компании, в които разнообразието и приобщаването са приоритет. Съвпадението на ценностите също има значение, като 55% проучват въздействието на компанията върху околната среда и политиките, преди да приемат предложение за работа, а други 17% сменят работата или сектора поради проблеми с климатичното му въздействие.

Като се има предвид всичко това, едва ли е изненадващо, че поколението Z не е много запалено по традиционните кариерни съвети. Според проучване на Workplace Intelligence и INTOO, това се дължи до известна степен на факта, че те просто не получават подкрепа в работата си, като един на всеки петима служители казва, че никога не води кариерни разговори с мениджъра си.
63 на сто от анкетираните смятат, че техният работодател дава приоритет на производителността пред кариерното развитие, а три четвърти казват, че са получили лоши съвети за кариерата си, включително и от собствените им мениджъри.
Решението за много от тези хора е ChatGPT. Генеративната AI платформа на Open AI се възприема силно позитивно от стартирането си през ноември 2022 г. и 47% от служителите, представители на поколението Z, твърдят, че получават по-добри съвети от чатбота, отколкото от своя мениджър.
Това обаче е проблем, защото ChatGPT може да бъде полезен за редица задачи, свързани с работата, като например да ви помогне да персонализирате автобиографията си при кандидатстване за работа, но неговите данни може да са остарели или да не са подходящи за въпросите, които по-младите работници задават. Безплатната версия, ChatGPT 3.5, се обучава само с данни до януари 2022 г., докато версията с платен абонамент, ChatGPT 4, има информация до април 2023 г.
Става въпрос за закъснение от една година и ако попитате дали може да предостави съвет, то той ще ви отговори, че за съвети и решения, свързани с кариерата, често е най-добре да се консултирате с множество източници, включително експерти в областта, кариерни консултанти, надеждни уебсайтове или публикации. Освен това, отчитането на вашите собствени уникални обстоятелства, цели и предпочитания е от решаващо значение за вземането на информирани решения относно вашата кариера.
Това, само по себе си ,е добър съвет, но за 53% от работниците, анкетирани в проучването на Workplace Intelligence и INTOO, които казват, че техният мениджър е твърде зает, за да говори с тях за кариерата им, подобна информация няма да е от голяма полза.
Ако се затруднявате с липсата на ясна кариерна прогресия и поставянето на цели, а не получавате необходимата помощ, преместването в компания, където вашето професионално развитие ще бъде подкрепено, може да бъде страхотна идея.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- 5 гениални ChatGPT задания, които ще ви спестят часове всяка седмица
- 3 мощни стратегии за изграждане на богатство за няколко поколения напред
- Chrome може да бъде продаден: Кои компании искат да купят най-използвания браузър в света?
- Изчезващи професии: 14 остарели кариери, които не си струва да преследвате
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 8 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg