
Тази седмица във Франция влезе забрана за полети на къси разстояния в страната в случаите, в които за тях има алтернативни влакови маршрути.
Законът, публикуван чрез указ, на практика забранява вътрешните полети между дестинации в страната, когато по маршрута има наличен железопътен транспорт с продължителност на пътуването под 2 часа и 30 минути.
Франция разполага с добре развита високоскоростна железопътна мрежа, а замяната на полети ще важи, само когато пътуването с влак “предоставя задоволителна алтернативна услуга”, пише CNBC.
Това означава, че пътническите полети между парижкото летище Орли и градове, като Бордо, Нант и Лион, са засегнати от закона. Свързващите полети не са обект на новите регулации.
В свое изявление министърът на транспорта на Франция Клеман Бон заяви, че този ход е “съществено важна стъпка и силен символ в политиката за намаляване на емисиите от парникови газове.”
Според Бон, забраната е първата по своя род в света и е изцяло в унисон с политиката на правителството да насърчава използването на начини на транспорт, при които се отделят по-малко парникови газове.
Новината от Франция идва на фона на по-общите дебати относно използването на частни самолети. Публикуван през март анализ на организацията Greenpeace показа, че броят на полетите с частни самолети в Европа е скочил с 64% през миналата година до рекордните 572 806.
Използването на частни самолети от страна на високопоставени, заможни хора поражда множество дискусии.
В интервю за BBC през миналата година съоснователят на Microsoft Бил Гейтс беше попитан за обвиненията срещу него, че е лицемерно да използва частен самолет, докато в същото време води кампания за борба с климатичните промени.

“Плащам на компанията Climeworks за директно улавяне от въздуха на въглеродния диоксид, което надхвърля значително въглеродния отпечатък на моето семейство,” заяви тогава Гейтс, интервюиран в Кения.
“И харча милиарди долари за климатични иновации. Така че, трябва ли да си стоя у дома и да не идвам тук, в Кения, за да се информирам за селското стопанство и маларията?”
Милиардерът смята, че той не само не е част от проблема, но чрез милиардите, които харчи неговата Breakthrough Energy Group, е част от решението.
Макар тази практика да има известни поддръжници, тя е изправен и пред някои предизвикателства.
От Международната агенция по енергетика (МАЕ), например, отбелязват, че улавянето на въглероден диоксид от въздуха “е по-енергоемко и по тази причина по-скъпо от улавянето от точков източник.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 12 минИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg