Финансовият натиск върху обществените финанси принуди Виена да повиши цената на своя годишен билет за градски транспорт за първи път от 13 години насам.
С това решение се слага край на популярната схема „евро на ден“, която позволяваше неограничени пътувания с автобуси, трамваи и метро в австрийската столица.
Край на една ера за градския транспорт
От януари пътуващите във Виена ще трябва да заплащат минимум 461 евро за годишен абонамент, което представлява увеличение с 26% спрямо досегашната цена от 365 евро. Новината беше съобщена официално от компанията за обществен транспорт Wiener Linien.
Тази промяна е удар върху една от най-характерните политики на Социалдемократите, които управляват града от 1945 г. Намаляването на цената на годишния билет през 2012 г. от 449 на 365 евро беше направено с цел да се стимулира още повече използването на обществения транспорт.
Инициативата се увенча с успех – миналата година близо 1.3 милиона виенчани, или около 65% от населението на града, са притежавали годишна карта (включително студентските билети). За сравнение, през 2012 г. техният брой е бил около 768 000.

Финансовият дефицит като причина за поскъпването
Решението за увеличение на цената не е изненадващо предвид икономическата ситуация. Общината обяви пакет от мерки за икономии, с които цели да ограничи прогнозния дефицит в размер на 3.8 милиарда евро за тази година.
Въпреки поскъпването, Виена остава един от европейските градове с най-достъпен обществен транспорт.

Сравнение на цените в големите градове
Дори след увеличението, годишната карта във Виена е значително по-евтина, в сравнение с други световни метрополиси. Ето как се подреждат разходите за годишен абонамент в някои от най-големите градове:
Рим: 250 евро
Будапеща: 253 евро
Виена: 467 евро
Берлин: 696 евро
Цюрих: 863 евро
Париж: 977 евро
Токио: 1 107 евро
Ню Йорк: 1 352 евро
Лондон: 3 768 евро
Годишната карта в София струва 365.00 лв./186.62 евро.

Отражение върху имиджа на града
Новината идва в момент, в който Виена претърпява промяна и в други класации. Според Economist Intelligence Unit, тази година градът е загубил титлата си на „най-удобен за живеене голям град“ в света за сметка на Копенхаген.
Като основна причина за това се посочват нарастващите притеснения за сигурността след разкриването на няколко терористични заговора.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Поскъпват ли iPhone-ите? Тим Кук призна, че увеличението на цените е неизбежно
- Wizz Air: Новите правила на ЕС може да оскъпят самолетните билети
- Край на хартиените билети: Габрово въвежда електронно таксуване в градския транспорт
- 1.25 млн. литра мляко се вкиснаха, браншът предупреждава: Цените тръгват нагоре
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Ню Йорк остава №1, но Азия доминира: Къде живеят милиардерите през 2026 г.
преди 7 минКак се ражда фрапето и колко струва днес в родния му град Солун?
преди 10 минАмасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
преди 1 часЦените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
преди 1 часДо 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 2 часаИнвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе
преди 2 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg