
На днешната дата, 7 септември, през 1912 г. е роден американският предприемач Дейв Пакард. Той и неговият съдружник Бил Хюлет поставят основите на Hewlett-Packard Enterprise - компанията, известна днес просто като HP.
Тя е вплетена в историята на Силициевата долина и е една от фирмите, които трансформират целия икономически пейзаж и културата в този регион.
Както много други технологични стартъпи от миналия век, партньорството на Бил Хюлет и Дейвид Пакард започва в малък гараж в Пало Алто - градът, който остава в историята като родното място на Силициевата долина.
Към днешна дата там се помещават централите на компании, като Facebook, Apple, Twitter, Netflix и много други. През 30-те години на 20-и век обаче долината е била предимно земеделска - с овощни градини и ферми, осеяли околните хълмове.
През годините името Hewlett-Packard става синоним на високотехнологични иновации. Но това, което наистина отличава компанията от нейните конкуренти, не е технологията, а визионерският стил на управление, създаден от нейните основатели.
Компанията се превръща в най-големия световен производител на електронни устройства за тестване и измерване, а също така и на калкулатори, компютри и лазерни и мастиленоструйни принтери.
Началото
Дейв Пакард и Бил Хюлет се срещат за първи път, докато посещават студентски курсове в Станфордския университет. През август 1937 г. те започват да обсъждат създаването на компания и официално основават Hewlett-Packard Company като партньорство на 1 януари 1939 г. с първоначална инвестиция от 538 долара.
В книгата си The HP Way Пакард споменава как дуото е решило реда на акронима, който впоследствие се превръща в емблема на компанията.
Марката Hewlett-Packard е определена с хвърляне на монета, като в зависимост от това дали се паднело ези или тура, името щяло да е HP или PH. Хюлет печели жребия и така се ражда HP.
Първото начинание на компанията е автоматичен индикатор за фал линии за боулинг. Въпреки че е гениален, продуктът няма голям пазар и в крайна сметка се оказва не особено успешен.
За двамата дигитални пионери обаче първоначалният провал не означава нищо. Те незабавно започват работа по друг дизайн, очертан от Хюлет в магистърската му теза - аудио осцилатор, който те наричат HP200A. Основната му цел е да тества звуково оборудване и да настройва хармоники.
Walt Disney купува осем от устройствата, докато работи върху Fantasia - емблематичния класически филм от 1940 г., който е първият, използващ стереофонична звукова система.

Пътят на успеха
Впоследствие Бил Хюлет се съсредоточава върху продуктовата страна на бизнеса, докато Пакард се занимава с управлението му.
Когато Hewlett-Packard става публична компания през 1961 г., няколко от ръководителите ѝ пропускат церемонията на Нюйоркската фондова борса, защото се загубват в метрото на слизане от хотела си в центъра на града. Служебните им сметки дори не покривали разхода за таксита, което след това се споменава като доказателство за пестеливостта на Дейвид Пакард.
Той остава в компанията, която основава, до края на живота си, с изключение на две години (между 1969-1971), когато работи като заместник-министър на отбраната в правителството на Ричард Никсън.
Пакард остава забележително далновиден през цялата си бизнес кариера и е човекът, който решава още през 1986 г. да регистрира името на домейна HP.com - цяло десетилетие преди интернет да се превърне в комерсиално явление.

Филантропска дейност
Опазването на околната среда, като цяло, и на моретата - в частност, е една от големите каузи на Дейвид Пакард през целия му живот. Може би най-забележителният резултат от неговата благотворителна дейност е аквариумът Monterey Bay, посещаван от 1.8 милиона души годишно.
Разположен в Монтерей, Калифорния, на мястото на стара фабрика за консерви за сардини, която е включена в два от романите на Джон Стайнбек, той се нарежда сред най-големите аквариуми в света.
По време на откриването му през 1984 г. Пакард приписва своя интерес към темата на на две от дъщерите си, които са изучавали морска биология – Нанси и Джули, която става изпълнителен директор на аквариума.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg