
Може ли Швейцария да се превърне в европейския еквивалент на щатската Силициева долина?
Докато Лондон, Берлин и дори Париж са смятани за най-големите стартъп хъбове на Стария континент в технологичното пространство, активността на швейцарските Цюрих и Лозана в последните години се ускорява значително.
От своя страна, големите технологични компании и фондовете за дялово инвестиране правят все по-големи вложения в страната.
Данни на Института на младите предприемачи сочат, че швейцарците са стартирали повече нови бизнеси от когато и да било. За първите шест месеца на 2023 г. са регистрирани 26 000 стартъп компании, което е с 4.5% повече спрямо година по-рано.
Повечето от тези бизнеси ще фалират още през първите години, но Швейцария се е доказала като държава, произвеждаща доста еднорози (бел. ред. стартъп бизнеси, оценени на над 1 млрд. долара), повечето от тях в технологичния сектор.
Последните подобни примери са софруерът за логистика Scandit, екологичната компания Climeworks, специалистът в сферата на сигурността SonarSource и Proton, която се фокусира върху поверителността в интернет.
Всъщност, днес в Швейцария има повече технологични еднорози на глава от населението, отколкото в която и да е друга държава в Европа.
Според съоснователя на швейцарската компания за дялови инвестиции Wingman Ventures Паскал Матис, бумът в стартъп сектора се дължи най-вече надва основни фактора.
„Младите швейцарци са все по-уверени, че е добре да стартират собствен бизнес, вместо да работят за някоя голяма банка, например. Невероятна подкрепа в технологично отношение дават и университетите, които привличат талантливи хора от цял свят“, допълва още Матис.
Повечето от най-обещаващите стартъп компании са реализирани от хора, учещи именно в тези университети. Те са сред едни от най-добрите в сферата на роботиката, автоматизацията, изкуствения интелект, климатичните науки и компютърните технологии.
Завършващите висококвалифицирани кадри от университетите привличат и все повече технологични компании в страната, които подкрепят технологичната екосистема.
Тук могат да се видят гиганти, като IBM, Google (която вече има над 5 000 разработчици), Disney, Nvidia, Meta, Huawei и Intel.
Това, от своя страна, води до ръст на положителната репутация на страната. В Global Innovation Index тя заема челната позиция, изпреварвайки САЩ, Швеция, Великобритания и Нидерландия.
Атрактивността на Швейцария като едно от най-добрите места за живеене в света също помага на бизнеса, въпреки че в исторически план високите разходи за живот са една от пречките пред стартъп компаниите.
„Властите в страната подкрепят много стартиращите компании и са готови да работят с тях“, казва още Матиас.

Доскоро Швейцария не беше популярна дестинация за фондовете за дялово инвестиране. Днес вече там могат да се видят едни от най-големите имена в сектора, сред които и Bessemer Venture Partners, Sequoia, Index Ventures, GV, Atomico, General Catalyst, Left Lane Capital, Eurazeo, Eight Roads Ventures, L Catterton и Blossom Capital.
Само за миналата година швейцарските технологични компании са набрали рекордните 4 милиарда швейцарски франка (4.2 млрд. евро) от фондовете чрез 380 рунда за финансиране.
Предизвикателството пред Швейцария в следващите години ще е задържането на успешните компании в страната, тъй като те могат да бъдат продадени или да се преместят в чужбина.
Защото - въпреки успехите при стартиращите бизнеси, в момента на местната борса се търгува само една голяма технологична компания – Logitech.
„Трябва да положим повече усилия, за да убедим успешните бизнеси да останат в Швейцария. Подкрепата на правителството, както и готовността на фондовете да инвестират, ще са от полза в това начинание“, казва още Паскал Матис.

Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg