
Девет училища в страната имат нови корпуси за учебната 2024/2025 година. Четири професионални гимназии са с обновена материална база, а в столично училище откриха закрито спортно игрище. Основно школо в Самоков пък се сдоби със STEM център.
Новите съоръжения бяха открити на вчерашния първи учебен ден от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и заместник-министри. На училище в страната тръгнаха над 720 000 ученици в 2 331 училища. Първокласниците са над 58 000.
Четири професионални гимназии с нова материална база
Четири професионални гимназии откриха учебната година с изцяло обновена материална база по проекта за модернизация на образователна инфраструктура, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“.
Това са ПГ по туризъм „Иван П. Павлов“ в Русе, Професионална държавна търговска гимназия „Димитър Хадживасилев“ в Свищов, Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ в Габрово и ПГ по механоелектротехника „Ген. Иван Бъчваров“ в Севлиево.
Ремонтът там е стойност 3 180 000 лв., като включва обновяване на учебния корпус, ремонт на покрива, изграждане на открити спортни площадки и други, съобщиха от пресцентъра на образователното министерство.

Обновяването на Професионална гимназия по туризъм „Иван П. Павлов“ в Русе е на стойност 2 421 121 лв. и включва цялостен вътрешен ремонт на сградата и физкултурния салон, подмяна на електроинсталацията и ВиК инсталациите и други.
В гимназията в Свищов с финансиране от близо 3 млн. лв. е извършена фасадна реставрация, цялостен ремонт на покрива на сградата, вътрешен ремонт на класни стаи, ремонт на спортна площадка, сложена е нова мълниезащита.
В Професионалната техническа гимназия в Габрово е направено цялостно обновяване за 2 212 263 лв. Извършен е основен ремонт на отоплителната инсталация на една от сградите, основен ремонт на тоалетни за адаптиране на санитарни възли за хора с увреждания, цялостен ремонт на корпуса с учебните работилници и др.

Девет училища с нови корпуси
В девет училища са построени нови корпуси по Програмата за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища на Министерството на образованието и науката.
Едно от тях е ОУ „Христо Смирненски“ в град Раковски, където за новата сграда са осигурени 1 748 482 лв. от МОН. Това е едно от училищата у нас, които работят изключително иновативно и вече изграждат втори STEM център, посочват от министерството.
Покрито спортно игрище в столично училище
Покрито спортно игрище, което МОН финансира със 180 000 лв., откри министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на първия учебен ден в столичното 122. иновативно училище „Николай Лилиев“.
Той поздрави родителите за това, че са избрали именно това училище за своите деца. От тук са тръгнали редица иновации, с които показвате как трябва да се променя системата на образованието, подчерта проф. Галин Цоков.
Министърът даде пример с изучаването на роботика и програмиране още от 1. клас. Учителите разработват авторови учебни програми за предметите, свързани с иновацията, които се актуализират редовно съобразно световния технологичен напредък.
За последните две години ученици на 122. училище са с високи постижения от национални състезания и олимпиади по компютърно моделиране и информационни технологии. По НП „Ученически олимпиади и състезания“ училището работи с ученици с изявени способности в областта на информационните технологии.

Нов STEM център в Самоков
Новоизградена училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи откри заместник-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова в Основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“ в Самоков.
Това е първият готов център с инвестиция от близо 200 000 лева по Националния план за възстановяване и устойчивост. Проектът е в направления математика, информатика и природни науки с включени учебни предмети по биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, физика и астрономия, математика, информационни технологии, човекът и природата.
Училището е сред първите иновативни в страната, както и едно от първите, подкрепени от Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда”. С новите кабинети училищният екип ще затворят цикъла на обучението по природни науки.
Класните стаи са оборудвани с високи технологии, роботи и други ресурси, които ще позволят на учителите да провеждат най-съвременно обучение, при това поднесено по интересен и увлекателен начин, каза директорката Ирена Коцева.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg