
Цената на медта се доближи до рекордните си нива вследствие на опасенията за потенциални мита от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп и заради мерките за иономически стимули в Китай. По-евтиният щатски долар също допринесе за това поскъпване.
Медта е една от най-добре представящите се суровини на пазара през тази година, като поскъпва с 27% на фона на опасенията относно митата на Тръмп и допълнителните мерки за икономически стимули в Китай, които бяха очертани през миналата седмица.
Фючърсите на медта на борсата COMEX поскъпнаха до 5.15 долара за паунд миналия четвъртък, доближавайки се до рекорда, отчетен през май 2024 г. Цената на метала отстъпи леко до 5.12 долара за паунд по време на азиатската сесия днес.
Важността на индустриалния метал нараства с ръста в търсенето, свързано с електрификацията на автомобилите, бума при изкуствения интелект (AI) и глобалния преход към възобновяема енергия.
От друга страна, има ограничено предлагане на медта поради липсата на инвестиции и намален капацитет за преработка. На фона на недостатъчното предлагане, заплахите от митата на Тръмп, възобновените стимули в Китай и слабият щатски долар допринесоха за повишението в цената на метала през тази година.
Миналия месец Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед за разследването на вноса на мед за справяне със заплахата за националната сигурност и икономическата стабилност. От Белия дом посочиха:
“Съединените щати са изправени пред значителни уязвимости по веригата на доставки на мед, като се засилва зависимостта от чуждестранни източници за добита, претопена и рафинирана мед.”
Поръчката се счита за предшественик на митата за внос на мед в конкуренцията с господството на Китай във веригата за доставка на метали, което предизвика скок в цените на медта.
Фючърсите на медта поскъпнаха с 12% от изявлението на фона на спекулаците, че САЩ ще наложи мита върху вноса на базови метали. Доставчици също така избързаха с вноса за Америка преди налагането на потенциални мита, което ограничи количествата на други места.
Амбицията на Тръмп да върне производството в САЩ може да доведе до по-големи производствени разходи, което, от своя страна, да повиши инфлацията.

Слабият долар повишава цените на металите
Щатският долар поевтинява спрямо другите основни валути в групата от Г-10 от средата на януари, като доларовият индекс губи 4% тази година. Разразстващата се глобална търговска война доведе до избягване на риска, което предизвика разпродажби на щатските борси и поевтиняване на долара.
През миналата седмица Федералният резерв на САЩ прогнозира забавяне на икономическия растеж и по-висока инфлация. По-евтиният долар има склонност да оскъпява суровините, тъй като повечето от тях се търгуват в долари.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 32 минФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 52 минЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 1 часВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 1 часТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 1 часЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 3 часаПрочети още
Министърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgДоналд Тръмп налага 100% мита върху филми, направени в чужбина
darik.bgЛевски отнесе солидна глоба след мача с Лудогорец, шампионите също не бяха пожалени
dsport.bgТрент обяви: Напускам Ливърпул!
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg