
Неравенството се превръща в основен проблем сред европейските граждани. Глобалният доклад за богатството на Credit Suisse и UBS за 2023 г. показа, че неравенството в богатството е очевидно не само в отделните държави, но и между нациите в цяла Европа.
Докладът измерва богатството, което се пада на всеки пълнолетен гражданин в европейските страни както в средни, така и в медианни стойности. Данните подчертават икономическите различия все по-ясно, пише Euronews.
Нетната стойност, дефинирана като „богатство“, се определя, като от стойността на финансовите и реалните активи (главно жилища), които домакинствата притежават, се извадят техните дългове.
Швейцария и Люксембург водят класацията с най-високо средно богатство на един възрастен съответно от 650 737 евро и 556 458 евро, което ги прави най-богатите страни в Европа.
Тези числа подчертават финансовата им устойчивост, която може да се дължи на техните силни банкови сектори, високи нива на доходи и благоприятна икономическа политика.
Исландия, Дания и Норвегия също показват забележителни стойности на богатството, като средните нетни активи на човек са съответно 473 210 евро, 389 320 евро и 365 943 евро. Скандинавските държави са известни с високия си стандарт на живот и широки системи за социално подпомагане.
Сред петте най-големи икономики в Европа богатството на възрастен варира от 210 228 евро в Италия до 296 519 евро във Франция, като Обединеното кралство e на трето място с 287 543 евро. Германия е втора с 243 285 евро, а в Испания показателят е на ниво от 212 924 евро.
За разлика от тях, повечето източноевропейски страни отчитат много по-ниски стойност на богатството на човек от населението. Например Литва, Словакия и Унгария регистрират съответно от 66 041 евро, 58 998 евро и 56 361 евро. По-ниските стойности подчертават икономическите предизвикателства, пред които са изправени тези страни, включително по-ниски заплати и по-слабо развити финансови пазари.
В долната част на класацията Босна и Херцеговина и Турция, които не са членове на ЕС, имат най-ниското средно богатство на възрастен - съответно 31 902 евро и 16 693 евро.
Сравнението между държавите от ЕС показва, че богатството на възрастен в Дания е повече от девет пъти по-високо от това в Румъния (42 089 евро), което подчертава значителните икономически различия. В България средното богатство възлиза на 44 705 евро на човек.

Какво показват данните за медианния доход?
Медианните стойности на богатството са още по-значим индикатор за това как се справя средностатистическият европеец, се посочва в доклада на Credit Suisse и UBS. За разлика от средния доход, който разделя общото богатство на броя на хората в дадена държава, медианният подрежда всички граждани по размер на доходите и взима този от централната част на редицата.
Исландия оглавява списъка с медианно богатство на пълнолетен гражданин от 392 396 евро. Люксембург следва плътно на втора позиция с 342 559 евро.
Белгия също се класира високо с медианно богатство от 237 357 евро на човек, което е показателно за нейната стабилна икономика и добре разпределено богатство сред населението.
От друга страна, Турция има най-ниското медианно богатство на възрастен от 5212 евро (три пъти под средното за страната), което илюстрира значителните икономически предизвикателства и неравенства. Други държави с ниско медианно богатство включват Сърбия (15 633 евро) и Босна и Херцеговина (15 654 евро), което отразява продължаващите икономически проблеми и по-ниския стандарт на живот.
Германия, която често е разглеждана като "икономическия локомотив" на Европа, отчита медианно богатство на възрастен от 63 376 евро, което, макар и по-високо от повечето източноевропейски страни, е значително по-ниско, в сравнение с държавите от Северна и Западна Европа.
За сравнение, Обединеното кралство (144 183 евро) и Франция (126 436 евро) показват значително по-високи стойности.
Данните за медианното богатство подчертават разнообразните икономически пейзажи в Европа, като страните от северната и западната част на континента, като цяло, показват по-високо средно богатство, в сравнение с тези от южните и източните райони.
Подробното сравнение на средното и медианното богатство на човек в отделните европейски страни подчертава значителните различия на национално ниво.
Например, в Швейцария нетните активи на човек възлизат на впечатляващите 650 737 евро, докато медианното богатство е много по-ниско - 158 930 евро. Тази огромна разлика предполага значително изкривяване в разпределението на богатството, при което една малка част от населението притежава значителен дял от общото богатство на страната.

Разпределение на богатството
Данните за разпределението на богатството в европейските страни показват значителни различия в дела на хората, попадащи в различните категории, което също подчертава икономическите неравенства и разликите във финансовата стабилност между нациите.
В Германия само 10% от пълнолетните граждани притежават богатство под 10 000 долара (9 497 евро), 46.1% са в диапазона от 10 000 до 100 000 долара (9 497 евро - 94 970 евро), а забележителните 40% попадат в категорията от $100 000-$1 милион (€94 970-€949 700).
За разлика от тях, Турция се откроява със стряскащите 70.6%, притежаващи богатство под 10 000 долара, което е най-високият процент в класацията.
Страни, като Люксембург и Швейцария, демонстрират силно финансово състояние, като повече от половината от населението им попада в диапазона от 100 000 до 1 милион долара.
От другата страна на спектъра, източноевропейските страни, като Румъния, България и Латвия, показват по-висок процент от населението си с богатство под $10 000 - около един на всеки трима.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 9 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 9 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 10 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 10 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg