
Повечето от тях вече не работят, но общото богатство на американците на възраст над 70 г. скочи по време на пандемията.
Като група, тези по-стари представители на поколението, родено след Втората световна война, са натрупали над 14 трлн. долара допълнително богатство от края на 2019 г., сочат данни на Федералния резерв.
Техният дял от богатството на страната скача до рекордните 30% през миналото тримесечие, въпреки че те съставляват едва 11% от населението.
Застаряващото население обяснява част от този ръст. В САЩ има с около 2.3 милиона повече хора на възраст над 70 г., в сравнение с 2019 г.
Основен двигател на повишението обаче е скокът в цените на имотите и на акциите по време на пандемията, който облагодетелства по-старите поколения, за които е най-вероятно да притежават имоти, акции или дялове в договорни фондове.
Въпреки че хората на възраст над 70 г. обикновено са в пенсия, увеличаващ се дял от тази демографска група продължава да работи.
Делът на възрастните на 65 г. и повече от работната сила достига рекордно ниските 10% в средата на 80-те години, но оттогава почти се е удвоил, според данни на Бюрото за трудова статистика, въпреки че мнозина са се пенсионирали по-рано в началото на здравната криза около COVID-19.

Данните на Фед също така показват, че американците на възраст между 40 и 70 г. - години, в които хората обикновено достигат пика на своите доходи, притежават по-малък дял от богатството на домакинствата, в сравнение с 2019 г.
В по-дълъг период рязкото увеличение на богатството на по-възрастните хора е още по-ясно изразено. За 25 години средното богатство на американците на възраст 70 г. или повече е нараснало шест пъти - до 43.3 млрд. долара.
За същия период богатството на тези на възраст под 55 г. се е увеличило около 2.5 пъти.
По-възрастните американци също така се облагодетелстват от доброто представяне на капиталовия пазар, въпреки рецесиите. От 2019 г. хората на възраст над 70 г. са генерирали общо около 5 трлн. долара капиталови печалби.
Близо 38% от корпоративните акции и дялове в договорни фондове са били собственост на тази възрастова група през третото тримесечие, което е най-високият дял от 1989 г. насам.
Супербогатите в страната са помогнали за увеличаването на средните дялови участия на хората на възраст над 65 г. до около 1.8 млн. долара през 2022 г., сочат отделни данни на Фед.
Те прикриват неравенствата, а ерата на COVID-19 увеличи разделението между онези, които са притежавали жилище и акции преди пандемията и онези, които не са. Милиони по-възрастни американци изпитват трудности, като повече от един на всеки 10 живее в бедност.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
06.05.2025Психолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
06.05.2025Албанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
06.05.2025В кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
06.05.2025Катеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
06.05.20256 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
06.05.2025Прочети още
Има ли аномалии в цената на агнешкото?
darik.bgТийнейджърка в безсъзнание след предизвикателство в TikTok
darik.bgНЕ!Новините гръмнаха! Какво се случва с нашия нов F-16?
darik.bgПолуфинал за историята
dsport.bgСлед нов впечатляващ спектакъл Интер сложи край на мечтите на Барса за требъл!
dsport.bgЧестит Гергьовден! Здраве и благословия за всяко семейство
9meseca.bg