
Съотношението „цена/наем на жилищата“, което e често използван индикатор за подцененост/надцененост на жилищата, продължава да надвишава значително (с 32.5%) дългосрочната си (историческа) средна стойност през второто тримесечие на 2023 г.
Това посочват от Българската народна банка в тримесечното издание „Икономически преглед“.
Това показва, че решенията на домакинствата за придобиване на жилище се определят от мотиви, различни от извличането на непосредствена финансова полза чрез отдаване под наем на новопридобитите имоти.
Според експертите от БНБ, такива причини биха могли да бъдат очаквания за продължаващо покачване на цените на жилищата (и реализиране на капиталова печалба след продажба в бъдеще) или възприемане на жилищата като актив за съхранение на стойност в условия на отрицателни реални лихвени проценти по депозитите.
Същевременно, оценките, направени с макроиконометричен модел на БНБ, показват значително по-слабо положително отклонение на текущите цени на жилищата в България от дългосрочното им равновесно ниво (в размер на 5.9%).

Това се дължи на факта, че нарастването на доходите на домакинствата, в комбинация със запазващите се отрицателни реални лихвени проценти по ипотеките, повишава достъпността на жилищата, което в модела се отразява като увеличение на равновесната им цена.
Индексът на цените на жилищата
През второто тримесечие на 2023 г. индексът на цените на жилищата (ИЦЖ) се повишава на годишна база с 10.7% (спрямо 9.5% през предходното тримесечие), като това развитие отразява едновременно поскъпването на съществуващите (11.4%) и на новите жилища (9.5%).
Нарастване на цените на жилищата на годишна база все още се отчита и в шестте най-големи областни града, като значително ускоряване на темпа на растеж е регистрирано във Варна, Пловдив и София.

Факторите, продължаващи да допринасят за търсенето на жилища и за нарастването на цените им, са повишението на доходите от труд, силната кредитна активност в условия на запазващо се ниско в исторически план ниво на годишния процент на разходите по нови жилищни кредити, както и липсата на достатъчно възможности за инвестиране на натрупаните в икономиката спестявания в среда на отрицателни реални лихвени проценти по депозитите.
Запазващият се силен растеж на разходите за строителство на нови сгради през второто тримесечие на 2023 г. (18.5% на годишна база) продължава да бъде проинфлационен фактор по линия на предлагането.
В същото време фактори, ограничаващи поскъпването на жилищата, са отслабването на нагласите на домакинствата за придобиване на жилище, както и понижението на обема на сключените сделки за покупко-продажба през второто тримесечие на 2023 г. (с -15.5% на годишна база), посочват още от централната банка.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Разрешителните за строеж на жилищни сгради с ръст от 8.8% през първото тримесечие
- Моето топло: Софиянци плащат парното през мобилно приложение
- Глобална аутсорсинг компания проучва Русе за следващата си локация
- Антон Андонов, ЕРА: От 1 януари всяка продажба на имот изисква сертификат за енергийна ефективност или има глоба
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 11 минПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 19 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 32 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 50 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 1 час6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg