Състезанието Start-up Challenge, което се организира от българската компания за управление на алтернативни инвестиционни фондове Serdica Capital в сътрудничество с Infineon Techologies, ще се проведе в София Тех Парк на 22 май.

В инициативата могат да се включат стартиращи компании в ранен етап на развитие, които разработват иновации в областта на периферния изкуствен интелект (Edge AI) и интелигентните IoT системи (мобилност, HMI системи, носими устройства, умни домове, енергиен мениджмънт, роботика).

Start-up Challenge представлява ексклузивно предстартово събитие за стартиращи български компании, което се провежда преди тазгодишното издание на глобалното предизвикателство на Infineon – EdgeAI Startup Challenge 2025.

Избраните стартъпи ще получат уникалния шанс да представят проектите си директно пред представители на Serdica Capital и Infineon.   

Darik Business Review разговаря с Андреас Мюлбергер, мениджър Стратегически партньори в Infineon Technologies Австрия, който ще бъде част от експертния екип по време на Start-up Challenge в София.

Infineon Technologies

Г-н Мюлбергер, можете ли да ни разкажете малко повече за EdgeAI Startup Challenge 2025?

Infineon Technologies организира състезанието Startup Challenge 2025, като приканва технологични стартиращи компании да участват в изграждането на интелигентни IoT сензорни системи, използващи Edge AI.

В рамките на предизвикателството избраните стартъп компании ще получат достъп до цялостен AI технологичен пакет, включващ референтни платки за разработване на Edge AI с широк набор от сензори.

Желаещите компании могат да се включат в предизвикателството до 15 юни и да споделят своята идея и по какъв начин планират да използва продукти на Infineon.

Най-добрите стартиращи компании ще представят своите проекти онлайн на 25 юни. Избраните участници ще се включат в семинар във Филах, Австрия в началото на юли.

Ще бъдете част от експертния екип по време на състезанието Start-up Challenge в София на 22 май, организирано от Serdica Capital и Infineon Technologies. Какви ползи може да предостави събитието на стартиращи компании по отношение на експертната обратна връзка и възможностите за партньорства и какви са вашите очаквания?

Гордеем се с такъв силен партньор в България в лицето на Serdica Capital, с който обединяваме усилия за EdgeAI Startup Challenge 2025. През последните години България и регионът, като цяло, развиха силна и бързорастяща екосистема от стартъпи.

Събитието в София предоставя възможност да се свържем с много ангажирани и заинтересовани стартиращи компании. То ни позволява да информираме общността за стартъп предизвикателството и да изслушаме техните предложения.

Ние можем да предоставим обратна връзка на стартъп компаниите относно техните предложения, така че да увеличим шансовете им за успех по време на процеса на кандидатстване за глобалното предизвикателство, чийто краен срок е 15 юни. 

Нещо повече, стартъп компаниите ще получат възможност да презентират своите проекти и пред българката общност за рисков капитал, организирана от Serdica Capital, което предоставя допълнителна възможност за бъдещи бизнес успехи.  

Какви са ползите за вашата компания и колко важно за Infineon е сътрудничеството със стартъп компании?

Infineon Technologies е движеща сила за иновациите в световен мащаб, заедно с най-добрите стартъп компании. Стартъп предизвикателството предоставя възможност за Infineon да проучва нови сътрудничества със стартъпи, да научава за нови пазари, приложения и тенденции.

Тези възможности за сътрудничество могат да доведат до това стартиращи компании да станат клиенти на наши технологии на нови пазари. Това ни позволява да изграждаме партньорства за излизане на нови пазари заедно със стартъп компании, като предлагаме общи решения.

Стартъп компании могат също така да станат партньори за разработката на наши продукти, което пък може да доведе до лицензирането на интелектуална собственост или възможности за сливания и придобивания.

На последно място, ние също така имаме възможност да проучваме за доставчици, които биха могли да използват Infineon за своите иновативни решения. По тази причина Infineon е много заинтересована от това да се свързва със стартъп общността по цял свят.

Имахте ли възможност да се запознаете с работата на български технологични стартъп компании и какви са вашите впечатления?

Имах няколко посещения, срещи и допирни точки с българската стартъп сцена. Освен голямата и силна група от стартиращи компании, фокусирани върху софтуера, бях впечатлен и от други в сферата на спортните технологии, като Barin Sports и космическите технологии, като Endurosat.

В лицето на организации, като София Тех Парк, Технически университет в София и няколко клъстера, например Клъстер Изкуствен Интелект България, както и редица други, в страната има силни институции, които са способни да развиват допълнително общността.

Колко важни са събития като Start-up Challenge за развитието на стартъп екосистемата в България?

Такива събития мога да служат като стимул и информационна точка за това какво е възможно и налично в Европа. Те могат да мотивират млади инженери да поемат инициативата да станат основатели на компании, като по този начин ще внесат допълнителна енергия и скорост в стартъп екосистемата, което е добре за Европа и за България.

Как виждате развитието на периферния изкуствен интелект (EdgeAI) в следващите няколко години?

Бъдещето на EdgeAI изглежда все по-обещаващо. То ще позволи обработка в реално време, намаляване на латентността и подобряване на цялостната ефективност на системата чрез минимизиране на необходимостта от облачна свързаност.

Това е възможно, защото сме свидетели на повишена изчислителна мощност: Напредъкът при полупроводниковите технологии доведе до разработването на по-мощни и ефективни периферни устройства, които са способни да се справят със сложни натоварвания, свързани с AI.

Типичен пример за това е семейството микроконтролери PSOC на Infineon, което се предлага по време на предизвикателството. Продуктите варират от рентабилни и енергийно ефективни по-малки полупроводници, като PSOC6™, до мощни микроконтролери, като PSOC Edge™, с висока изчислителна мощ и интегрирани копроцесори, които ускоряват AI изчисленията значително.

Нарастващо търсене за обработка в реално време: Приложения, като автономни автомобили, умни домове и индустриална автоматизация, изискват бърза и надеждна обработка, което превръща EdgeAI в привлекателно решение.

Опасения относно поверителността и сигурността на данните: Посредством локалната обработка на данни на периферни устройства, EdgeAI може да помогне за намаляване на опасенията относно преноса и съхранението на данни в облака.

Докато EdgeAI продължава да се развива можем да очакваме да видим:

По-широко приложение в промишлени и търговски условия: EdgeAI ще бъде използван за оптимизирането на процеси, прогнозиране на нуждите от поддръжка и подобряване на цялостната ефективност в индустрии, като производство, логистика и здравеопазване.  

Разработването на по-усъвършенствани AI модели: EdgeAI ще стимулира създаването на по-сложни и специализирани AI модели, като например такива, които използват компютърно зрение, обработка на естествен език (NLP) и обучение с утвърждение.

Интегриране с други нововъзникващи технологии: EdgeAI ще се комбинира с други технологии, като добавена реалност (AR),  виртуална реалност (VR) и Интернет на нещата (IoT) за създаването на нови иновативни приложения.