
Пенсионните системи на повечето места по света имат спешна нужда от реформи. Това е изводът в третото издание на глобалния пенсионен доклад на Allianz.
Той анализира 71 пенсионни системи с помощта на създадения от компанията Allianz Pension Index (API), който се състои от три стълба - анализ на демографската и фискалната ситуация, оценка на устойчивостта (напр. периоди на финансиране и вноски) и адекватността (напр. обхват и пенсионни равнища) на пенсионната система.
Взети са предвид общо 40 параметъра, като оценките са между 1 (няма нужда от реформа) и 7 (остра нужда от реформа). Претеглената сума на всички параметри отразява необходимостта от промени в съответната система.
Силен натиск за реформи
Непретегленият общ резултат за всички анализирани пенсионни системи е 3.7, което е сигнал за продължаващ силен натиск за реформи. В сравнение с последния доклад от 2023 г. има някои промени, но не всички са били в правилната посока: общият резултат тогава е бил 3,6.
Същевременно между отделните държави се наблюдават големи различия. Има малка група страни, като Дания, Нидерландия и Швеция, които с общ резултат доста под 3 се справят сравнително добре, защото своевременно възприемат курс на устойчивост, като поддържат добре финансирани системи.
На пръв поглед може да е изненадващо, че Япония също попада в този списък. За разлика от всички останали страни обаче, тя последователно прилага различен подход: да се работи по-дълго.
Дори и днес една трета от хората на възраст от 65 до 70 години там все още работят, а през следващите няколко години се очаква реалната пенсионна възраст да се повиши до 70 години.
За момента по-голямата група се състои от държави с общ резултат под 4, където има спешна нужда от реформа за защита на пенсионните системи от въздействието на демографските промени.
Тази група включва много развиващи се страни като Малайзия, Колумбия и Нигерия. Техният проблем е не толкова структурата на пенсионната система сама по себе си, а по-скоро ограниченият ѝ обхват. Делът на работещите в сивия сектор, които не са обхванати от системата, обикновено надхвърля 50%.
Следователно в тези страни на първо място са необходими дълбоки реформи на пазара на труда, за да се създаде основа за всеобхватна пенсионна система. В противен случай социалното осигуряване ще се превърне в още един фактор, който увеличава неравенството, предупреждават от Allianz.
Третата група пенсионни системи включва много европейски страни като Германия, Франция и Италия, чиито пенсионни системи досега са предприели само предварителни стъпки към налагане на капиталовия принцип, разходопокривните плащания доминират, а натискът за реформи е голям с оглед на бързото застаряване на населението.

Положителните ефекти от миграцията намаляват
Демографските промени са реалност от години. Продължителността на живота се увеличава непрекъснато в продължение на десетилетия, докато раждаемостта продължава да намалява. Има обаче едно явление, което значително смекчава очакваното въздействие върху пазарите на труда и социалните системи - миграцията.
През последните пет години, например, почти 90% от общо 1.6 милиона нови работни места, подлежащи на социалноосигурителни вноски в Германия, са били заети от имигранти.
Михаела Грим, която е един от съавторите на доклада, коментира:
"Дори не всички имигранти да си намерят работа веднага, миграцията помага за постигането на баланс.Вероятно няма да можем да разчитаме на това в бъдеще, тъй като в основните страни на произход просто има все по-малко кандидати, които имат желание да емигрират. Отделно Европа вероятно в бъдеще ще загуби част от привлекателността си като район за имиграция. Следователно за нас ще бъде от решаващо значение да използваме още по-ефективно съществуващия потенциал. Това се отнася за жените на непълно работно време, които трябва да бъдат освободени от грижите за отглеждането на децата, както и за и по-възрастните служители, които все още твърде често се сблъскват с възрастова дискриминация на работното място".
Дисбалансът в пенсионните спестявания може да бъде преодолян
Според изчисленията на Allianz, дупката в пенсионните спестявания на по-младите поколения само в еврозоната възлиза на средно около 350 млрд. евро годишно. Това звучи като голяма сума, но може да се преодолее, ако процентът на спестяванията се повиши с една четвърт.
"Поколението X трябва да спестява повече, за да си гарантира желания стандарт на живот в напреднала възраст – това е безспорно“, посочва главният икономист на Allianz Людовик Субран.
„Не бива обаче да гледаме само едната страна на уравнението, т.е. усилията на домакинствата за икономии. От решаващо значение е да мислим също така за пенсионното осигуряване и развитието на капиталовия пазар. Пенсионните спестявания трябва да се инвестират рентабилно в бъдещ растеж и иновации. Това е ключът към преодоляването на демографските промени и на измененията на климата. Европа все още има големи дефицити в тази област“.
България: реформите се отплащат
Последните реформи, по-специално повишаването и обвързването на пенсионната възраст с продължителността на живота, осигуряват на българската пенсионна система добър резултат.
По стълба за устойчивост оценката на страната е Много добър 2.3. С общ резултат 3.3 българската пенсионна система се нарежда в горната част на средния сегмент, като изпреварва държави като Германия, например.
Ахилесовата пета на социалното осигуряване у нас остава демографската перспектива, която става все по-мрачна: делът на хората на възраст 65 и повече години на 100 души в активна възраст се очаква да нарасне от 35% на 52% през следващите 25 години.
Като се имат предвид относително ниските частни спестявания, няма как да се осигури устойчивото разгръщане на напълно финансираните професионални и частни стълбове в българската пенсионна система.
Други проблеми са високото ниво на заетост в сивия сектор и недостигът на възможности за работа за по-възрастните работници. Само 10% от българите след 65-годишна възраст са все още на работа, докато в Япония този дял е 35%.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg