
Пазарната стойност на британската компания за проектиране на чипове Arm Holdings нарасна почти двойно до над 150 млрд. долара за по-малко от седмица - на фона на продължаващите залози на инвеститорите на бума в сферата на изкуствения интелект (AI).
Миналата сряда базираната в Кеймбридж компания обяви финансови резултати, които показаха, че търсенето на свързани с AI технологии повишава продажбите ѝ. Проектираните от Arm чипове вече могат да бъдат открити във всеки смартфон по света.
Компанията беше делистната от борсата от японската SoftBank през 2016 г. и се завърна на пазара през миналия септември.
Цената на акциите на Arm скочи след обявените финансови резултати през миналата седмица, като те вече поскъпват с над 98%. Вчера книжата се оскъпиха с близо 30% - до 148.97 долара за брой, преди да отстъпят до 144.49 долара в следборсата търговия.
През последната година цената на акциите на производителя на чипове Nvidia нарасна над три пъти вследствие на нарасналото търсене на AI чипове.
Бумът в сферата на изкуствения интелект помогна на Nvidia да се превърне в една от най-скъпите публични компании в света с пазарна капитализация от около 1.8 трлн. долара.

Nvidia стана и петата щатска публична компания с пазарна капитализация от над 1 трлн. долара, нареждайки се до Apple, Microsoft, Alphabet и Amazon.
Технологиите на Arm не се използват директно за работа в сферата на AI, но производители на чипове, като Nvidia, ги избират за централни процесори (CPU), които допълват техните AI чипове.
Освен Nvidia и Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), сред клиентите на Arm са и добре познати потребителски марки, като Apple.
Търсенето на проектирани от Arm чипове се увеличава и в автомобилната индустрия, благодарение на развитието на технологиите за автономни автомобили.
Arm е основана през 1990 г. от група дизайнери на чипове в университетския град Кеймбридж. Тя беше придобита от SoftBank през 2016 г. за 32 млрд. долара. Четири години по-късно японският конгломерат обяви, че планира да продаде Arm на Nvidia.
През април 2022 г. обаче SoftBank се отказа от сделката след възраженията на редица регулатори по света и вместо това листна акции на компанията на борсата в Nasdaq в Ню Йорк.
Скокът в цената на акциите на Arm е добре дошъл за SoftBank, която натрупа загуби от падащите пазарни оценки на някои други свои инвестиции, сред които и компанията за споделени офис пространства WeWork.
Акциите на самата SoftBank, която все още притежава близо 90% дял от Arm, поскъпнаха с около 30% в последната седмица.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg