
Унищожението на най-девствените тропически гори в света е продължило с неумолими темпове през 2023 г., въпреки драстичния спад в загубата на гори в бразилската и колумбийската част на Амазония.
През миналата година площ от 37 000 кв. км, която е почти колкото територията на Швейцария, е била изчезнала от необезпокоявани преди това тропически гори, според данни на Института за световни ресурси (WRI) и Университета на Мериленд. Това се равнява на изчезването на около 10 футболни игрища гори на минута, като причина често е използването на повече земя за селскостопанска обработка по света.
Бразилия и Колумбия отчитат голям спад в загубата на гори от порядъка на 36% и 49%, респективно, вследствие на природозащитните мерки на президентите Луис Инасио Лула да Силва и Густаво Петро. Този спад обаче е неутрализиран от големи увеличения в Боливия, Лаос, Никарагуа и други държави.
Канада също отчита рекордна загуба на гори заради пожари, губейки над 8 милиона хектара (20 милиона акра).
“През миналата година светът направи две стъпки напред и две стъпки назад, когато става въпрос за загубите на гори“, казва Микаела Вайсе, директор на Global Forest Watch в WRI.
“Резкият спад на обезлесяването в бразилската и колумбийската част на Амазония показват, че напредъкът е възможен, но увеличаващата се загуба на гори в други райони до голяма степен противодейства на този прогрес”, казва тя. “Трябва да се поучим от страните, които забавят успешно темповете на обезлесяване.”
Промените в ползването на земята, от които обезлесяването е централен компонент, са втория най-голям източник на емисии на парникови газове и основен двигател за загубата на биоразнообразие. Опазването на тропическите гори е от съществено значение за ограничаване на затоплянето на планетата до 1.5 градуса по Целзий в сравнение с прединдустриалните нива, твърдят изследователи.

Експерти предупреждават, че продължаващото обезлесяване означава, че правителствата са излезли опасно извън релси, когато става въпрос за постигане на техните ангажименти по отношение на климата и биоразнообразието. На климатичната конференция Cop28 в Дубай правителствата се договориха да спрат и обърнат загубата и деградацията на гори до 2030 г., след като преди това световните лидери бяха поели ангажимент по време на Cop26 в Глазгоу да сложат край на тяхното унищожение до края на настоящото десетилетие.
Новите данни обаче показват, че светът е далече от постигането на тази цел, като в последните няколко години изменението по отношение на загубите на гори е много малко.
Бразилия успява да забави значително темповете на загуба на гори, но страната остава в Топ 3 по загуби на първични тропически гори, заедно с Демократична република Конго и Боливия. Заедно те допринасят с повече от половината от унищожението на горите в световен мащаб.
Боливия отчита сериозен скок в загубата на гори в трета поредна година, което се дължи основно на разрастването на площите за отглеждане на соя.
Лаос и Никарагуя губят големи части от своите недокоснати тропически гори през 2023 г., като са разчистили 1.9% и 4.2% от горските си площи, респективно за година.
В Лаос разрастването на селскостопанските дейности се подхранва от търсенето на суровини от страна на Китай, докато в Никарагуа, причината е разрастването на животновъдството и селското стопанство.
Въпреки липсата на цялостен напредък в данните за 2023 г., изследватели казват, че светът може да вземе пример от Бразилия и Колумбия, за да постигне целите си по отношение на спиране на обезлесяването.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg