
Много части на света страдат от бързо изчерпване на подземните запаси от вода, на която милиарди хора разчитат за пиене, напояване и други цели.
Това сочат данните от ново изследване, което анализира милиони измервания на нивото на подпочвените води от 170 000 кладенци в повече от 40 страни. Това е първото проучване, показващо какво се случва с нивата на подпочвените води в глобален мащаб, съобщава CNN.
То ще помогне на учените да разберат по-добре какво въздействие оказват хората върху този ценен подземен ресурс - или чрез прекомерна употреба, или косвено от промени във валежите, свързани с изменението на климата.
Подпочвените води, съдържащи се в пукнатини и пори в пропускливи скални тела, известни като водоносни хоризонти, са спасение за хората, особено в части на света, където валежите и повърхностните води са оскъдни, като Северозападна Индия и Югозападните Съединени щати.
Намаляването на подпочвените води може да затрудни достъпа до прясна вода за пиене или за напояване, както и да причини слягане на почвата.
Авторите на изследването установяват, че нивата на подпочвените води са намалели между 2000 и 2022 г. в 71% от 1693 водоносни системи, включени в изследването, като нивата на подземните води падат с повече от 0.1 метра годишно в 36%, или 617 от тях.
Водоносният хоризонт Ascoy-Soplamo в Испания има най-бързия темп на спад в събраните данни - среден спад от 2.95 метра на година, казва съавторът на изследването Скот Ясечко, доцент в Калифорнийския университет Санта Барбара.
Няколко водоносни системи в Иран са сред тези с най-бърз темп на спад на подземните води, добавя той.
Екипът не успява да събере данни от голяма част от Африка, Южна Америка и Югоизточна Азия поради липса на мониторинг, но Ясечко посочва, че проучването включва страните, в които се извършва най-глобалното изпомпване на подземни води.

Добрите примери
Изследването подчертава и някои успешни истории от Банкок, Аризона и Ню Мексико, където подпочвените води са започнали да се възстановяват след интервенции за по-добро регулиране на използването им или пренасочване на водата за попълване на изчерпаните водоносни хоризонти.
„Бях впечатлен от умните стратегии, въведени за справяне с изчерпването на подземните води на няколко места по света, въпреки че тези „добри новини“ са много редки“, казва Ясечко.
За да разбере дали спадовете, наблюдавани през 21-ви век, се ускоряват, екипът получава достъп до данни за нивата на подпочвените води от 1980 до 2000 г. за 542 от водоносните хоризонти в проучването.
Те установяват, че спадовете в нивата на подпочвените води са се ускорили през първите две десетилетия на 21-ви век за 30% от тези водоносни хоризонти, изпреварвайки спадовете, регистрирани между 1980 и 2000 г.
„Тези случаи на ускоряване на спада на нивото на подпочвените води са повече от два пъти по-разпространени, отколкото може да се очаква от случайни колебания при липса на систематични тенденции в двата периода от време“, се отбелязва в проучването.
Доналд Джон Макалистър, хидролог от Британската геоложка служба, смята, че това е наистина „впечатляващ“ набор от данни, въпреки някои пропуски. „Тази глобална компилация от данни не е правена преди със сигурност в този мащаб, поне доколкото ми е известно“, казва той.
„Подземните води са невероятно важен ресурс, но тъй като не можем да ги видим, повечето хора не мислят за тях. Предизвикателство е постоянно да удряме барабана на политиците – че имаме този ресурс, за който трябва да се грижим и който можем да използваме, за да изградим устойчивост и да се адаптираме към изменението на климата,“ допълва той.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 8 часаПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 9 часаАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 9 часаВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 9 часаКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 9 часа6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 10 часаПрочети още
Има ли аномалии в цената на агнешкото?
darik.bgТийнейджърка в безсъзнание след предизвикателство в TikTok
darik.bgНЕ!Новините гръмнаха! Какво се случва с нашия нов F-16?
darik.bgГеорги Петков пред Дарик и dsport на празника си: Още не съм се замислял за спиране
dsport.bgКрило на ЦСКА поднови тренировки с основната група
dsport.bgЧестит Гергьовден! Здраве и благословия за всяко семейство
9meseca.bg