
Разположен в сърцето на някогашния дългогодишен индустриален регион Рур в Западна Германия, град Есен страда през по-голяма част от последните 150 години от замърсяване, вследствие на мини, заводи и отровени водни пътища.
Проучване сочи, че само за една година през 60-те години на миналия век около 1.5 млн. тона токсична прах, пепел и сажди са се изсипали над жителите на Есен, заедно с 4 млн. тона серен диоксид.
Вследствие на забележителна трансформация обаче, Есен успя да се превърне от грозното пате на Германия до един от най-зелените градове в Европа.
"Зеленото градско развитие беше основната движеща сила в Есен през последното десетилетие," казва пред BBC Симоне Раскоб, която помага за трансформацията на града посредством смесица от т. нар. Синьозелени решения: "Сини" за инициативите, свързани с водата и "Зелени" заради наземните проекти.
Този двустранен подход е в основната на това Есен да бъде обявен за Зелена столица на Европа за 2017 г.
Най-известният "Зелен" проект в града е трансформацията на промишления комплекс Цолферайн, който преди време е най-голямото място за производството на въглища и кокс в света, от бълваща токсини промишлена черна точка до вдъхновяващ екологичен парк, който вече е част от културното наследство на ЮНЕСКО.
В огромната бивша сграда за обработка на въглища, впечатляващ музей пленява посетителите с изложби, посветени на историята и трансформацията на обекта.
На кратко разстояние от там се намира Red Dot Design Museum, в който са изложени примери на иновативен глобален дизайн в бивша котелна сграда, преобразена от известния архитект Норман Фостър.
Още откакто миннодобивната дейност в Цолферайн и региона приключва в края на 80-те години, гората започва да се разпростира в огромния район, а осеяното с пътеки пространство сега е дом над 800 животински и растителни видове.
Една от някогашните огромни купчини с шлака сега предоставя ски писта и пързалка за кънки.
"Цолферайн е модел за подражание за структурна трансформация не само в Есен, но и целия регион Рур," казва Хана Ломан, пресаташе на Zollverein Foundation. "Това е ярък пример, че всичко е възможно – трансформация от добив на въглища до защита на климата и културата."

Въпреки това Есен не лежи на стари зелени лаври и продължава с природосъобразните инициативи. Върху старите промишлени релси в града се оформя 100-километрова веломагистрала.
След завършването на първата отсечка от 6 км през 2015 г., която свързва Есен и Мюлхайм, се смята, че въглеродните емисии са намалени с 16 600 тона годишно. Когато бъде завършена през 2030 г., тя ще свързва градовете Хам и Дуисбург.
В и около града също така е създадена поредица от пътеки, които да помогнат за ангажираността на местните жители с природните местообитания.
През 2022 г. е завършен 26-километрията маршрут Цолферайнщайг в северната част на Есен, а най-новата добавка е 33-километровия Дайлбахщайг, който свързва населеното място със съседните градове Фелберт и Хатинген. Всички пътеки са лесно достъпни с обществения транспорт.
В Есен също така изникват над 100 ферми, като Bonnekamp Permaculture Farm - пример за биоразнообразие, която продава своите органични продукти в целия град.
"Някои хора се удивляваха от старите контейнери, пълни с моркови или тикви, но днес все повече хора разбират, че тези идеи за устойчиво развитие процъфтяват," казва урбанистът доктор Юлиане фон Хаген.
Сред многото "Сини" трансформации в града е създаването на езера чрез събиране на дъждовна вода. Езерото в парка Круп се пълни с дъждовна, която идва по тръби от покрива на сграда в намиращия се наблизо стоманодобивен и инженерен завод ThyssenKrupp AG.
Езерото Нидерфелдзее също взема вода от околните покриви, за да облагороди друга бивша индустриална зона. Езера с дъждовна вода и патици заобикалят и студентските общежития в новия Университетски парк на Есен.
Вероятно едно от най-трудните "Сини" решения в Есен е възстановяването на река Емшер, считана за биологично мъртва "отворена канализация" от края на 19-и век, благодарение на изхвърлянето в нея на отпадъци от мините и заводите, както и на отпадни води.
След прилагането на програма за изчистването на реката, продължила две десетилетия, пъстървата в нея се завръща отново през 2015 г.
Направено наскоро преброяване установява, че в реката живеят над 1 000 рибни и животински видове, в това число застрашени от изчезване в миналото чучулиги, кралски рибари и бобри.
Емшер също така е в основата на 51-километрова мрежа от помпени станции, които представляват най-големия проект за отпадни води в Европа.

Хората все още не са насърчавани да се присъединяват към пъстървата в Емшер, но обособената зона за плуване и плаване с лодки изобилства от активност в езерото Балденей – широко водно пространство, създадено зад 9-метрова преграда на също така почистената река Рур.
Когато плувците влизат във водата там през 2017 г., това е първият случай от 46 години, в който къпането в Рус е официално разрешено.
От трън в очите на германците до горд зелен град, синьозеленият подход на Есен не облагодетелства само почитателите на дейностите на открито и околната среда, но също така представлява блестящ пример за това как градовете биха могли да погледнат към промишленото си минало, за да прегърнат едно по-чисто бъдеще.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg