
Китай бе засегната от опустошителни наводнения в последните седмици, които потопиха градове, причиниха смъртни случаи и нанесоха инфраструктурни поражения. Те също така породиха въпроси относно ефективността на инициативата на страната от 2015 г. за т. нар. "градове-гъби", която имаше за цел да намали рисковете от градски наводнения.
Инициативата стартира с идеята чрез архитектурни, инженерни и инфраструктурни промени да се повиши устойчивостта на наводнения на големите градове и да се използва по-ефективно дъждовната вода.
Градовете обаче остават уязвими на проливните дъждове. Само през юли, наводнения и свързани с тях геоложки бедствия, са причинили 142 смъртни случая и изчезвания на хора и са унищожили 2 300 домове, нанасяйки преки икономически загуби в размер на 15.78 млрд. юана (2.19 млрд. долара), обявиха тази седмица от китайското министерство на извънредните ситуации.
Китай отдавна търси възможности да подобри начина, по който се справя с екстремните метеорологични условия и да направи гъсто населените градове по-малко уязвими на наводнения и суша.
Инициативата за "градовете-гъби" имаше за цел да подобри използването на "базирани на природата решения" с по-малко въздействие, така че водата да се разпределя по-добре и да се подобри дренажа и съхранението.
Тези решения включваха използването на пропусклив асфалт, изграждането на нови канали и езера и възстановяването на влажните зони, което не само трябваше да облекчи преовлажняването на почвата, но и да подобри градската среда.
Главоломната урбанизация „затвори“ огромни площи земя в непропусклив бетон, често по бреговете на големи реки, които обикновени са служили за заливни равнини. Тъй като влажните зони бяха асфалтирани и не остана място, където излишната вода да се утаява, преовлажняването и наводненията станаха нещо обичайно.

По данни от 2018 г., 641 от 654 големи и средни градове в Китай са били уязвими на наводнения и преовлажняване на почвана, като 180 града за застрашени от наводнения всяка година.
Какво бе направено досега?
Изследвания показват, че много от местните пилотни инициативи засега имат положителен ефект, като проекти с малко въздействие, тъй като зелени покриви и дъждовни градини намаляват оттичането.
Прилагането им за момента обаче е неравномерно. През 2015 и 2016 г. бяха избрани общо 30 пилотни градове гъби. До миналата година, едва 64 от 654 града в Китай са изготвили законодателни промени за прилагане на насоките за градовете-гъби, информираха изследователи през януари.
Те твърдят, че правителството до момента е обърнало "минимално внимание" на строителството на градове гъби и призовават за изготвянето на национално законодателство възможно най-скоро.
Какви са ограниченията на градовете-гъби?
Дори и ако мерките за градовете-гъби бяха приложени напълно, те едва ли щяха да предотвратят тазгодишните бедствия.
Град Джънджоу в провинция Хенан бе един от най-ентусиазираните пионери на строителството на градове-гъби, отделяйки близо 60 млрд. юана (8.3 млрд. долара) за програмата в периода 2016 – 2021 г. Той обаче не успя да се справи с най-обилните валежи в историята си през 2021 г.
Експерти смятат, че един град-гъба може да се справи с не повече от 200 милиметра валежи на ден. В пика на бурите, които засегнаха Пекин в края на юли, една от метеорологичните станции в града отчете 745 милиметра валежи за период от три дни и половина. През юли 2021 г. Джънджоу отчита валежи от над 200 милиметра само за час.
Властите също така се опитват да наваксат с изменението на климата. Обилните валежи в страната през тази година засегнаха градове в обикновено сухата северна част на Китай, където изграждането на градове-гъби не е толкова напреднало.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 8 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 8 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 9 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 9 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg