
Веднага след президентските избори в Турция, спечелени от настоящия президент Реджеп Тайип Ердоган, турската валута претърпя нов срив.
Очаква се това да окаже огромно влияние върху търговията с плодове и зеленчуци в Европейския съюз, Централна Азия, Кавказ и Близкия изток, пише електронното издание East Fruit.
От изборите насам стойността на турската лира спрямо щатския долар вече се е понижила с 14%, като низходящата тенденция продължава.
През лятото на 2021 г. един долар струваше 8.67 турски лири, а днес – 23.37 лири. Това означава, че за последните две години турската валута вече е поевтиняла 2.7 пъти.
Обезценяването на местната валута винаги стимулира износа и силно ограничава възможностите за внос. През първите четири месеца на 2023 г. износът на плодове и зеленчуци от Турция се е увеличил с 10%.
След поредното обезценяване на лирата може да се очаква нов ръст в обема на износа на пресни плодове и зеленчуци, както и на сушени плодове и ядки от турски произход, прогнозират експертите.
Турция е най-големият износител на пресни плодове и зеленчуци в региона, а нейните годишни експортни приходи в този сегмент надхвърлят 6 милиарда долара. В Европа само Нидерландия изнася повече от Турция.
В Близкия изток и Северна Африка най-близкият конкурент на Турция е Мароко, но износът на северноафриканската държава е наполовина по-малък от турския. Същото важи и за износа от Египет. Затова влиянието на страната върху търговията със зеленчуци, плодове и ядки в региона е огромно.

През 2022 г. обемът на износа на турски плодове и зеленчуци леко намаля, но това се дължи основно на ниския добив на лешници, които са сред основните експортни продукти, както и на спада в търсенето на турски зеленчуци и плодове в Украйна и Русия, причинен от войната.
Сред турските продукти, за които може да се очаква драстичен ръст на изноа след скорошната девалвация на лирата, попадат оранжерийните домати и краставици, черешите, кайсиите, прасковите, нектарините, сливите, сушените плодове и дините.
Засега Турция има забрана за износ на лук и картофи, но ако тя отпадне в близките дни, тези продукти също ще се изнасят активно.
Обезценяването на лирата ще създаде проблеми на турските земеделци. Цената на вносните семена, торове, продукти за растителна защита, машини и оборудване ще се увеличи рязко, въпреки че голяма част от тях се произвеждат в страната.
Това може да доведе до влошаване на качествените параметри на отглежданите продукти, но в началото на прибирането на новата плодова реколта Турция вероятно ще увеличи износа на ябълки, лимони, мандарини, лешници, бадеми и авокадо при нормални метеорологични условия.
Възможно е дори да се наблюдава скок в износа на банани, тъй като турското производство на тези плодове в момента процъфтява.
Девалвацията на лирата обаче е много лоша новина за местните потребители. Цената на хранителните стоки за тях ще се повиши, както и нивата на бедност, ограничавайки вътрешното търсене на скъпи продукти.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg