
38% от българите не са прочели нито една книга за последната година, а 12% смятат, че от четенето няма смисъл.
Това сочат данните от национално представително проучване на Алфа Рисърч, представено в днешния Международен ден на грамотността и поръчано от асоциация "Българска книга".
Около 20% от пълнолетните българи пък нямат нито една книга в дома си, като 91% от тях не са прочели такава през последната година.
Най-активни читатели са 35% от анкетираните, посочили, че имат над 100 книги вкъщи. Две трети от тях са прочели над шест книги през последната година, като данните от проучването показат, че колкото повече книги има един човек, толкова е повече чете.
Част от домашните библиотеки днес обаче очевидно са попълвани от по-старото поколение - 18% от тези, които имат над 100 книги в дома и 9% от тези с над 200 книги не са прочели нито една от тях през последната година, според Алфа Рисърч.
Българите предпочитат да четат художествена литература (46.8%), като се удвоява интересът към съвременни български автори – от 8% през 2014 г. на 16% днес. Леко се повишава интересът и към световната и българска класика, предпочитани от 15 до 20 на сто от анкетираните.
60% от българите категорично смятат, че си струва да четат. За 28% значението на четенето отстъпва място на други, смятани за по-важни занимания, а 12% са на мнение, че няма смисъл да се чете. Колкото по-висок е социално-икономическият статус на анкетираните - по-високо образование, тип заетост, доходи, толкова по-силно изразена е нагласата, че четенето е от значение, сочат още данните от проучването.
За възрастовата група 18-30 г. по-ценни от книгите са занимания, като сърфиране в интернет и социалните мрежи, гледане на филми, слушане на музика, онлайн игри и други. Затова не е изненада, че именно тук е регистриран вторият най-висок дял непрочели нито една книга за последната година.
Навикът да се чете се изгражда от най-ранна детска възраст, като 83% от родителите на деца до 7-годишна възраст посочват, че им четат. 39% го правят редовно, а 44% - от време на време. 17 на сто не четат на децата си, а предпочитат да гледат филми.
С израстването децата до голяма степен възпроизвеждат моделите в семейната среда относно четенето. 38% от родителите на деца между 7 и 16 г. посочват, че детето/децата им са прочели до 5 книги през последната година, а според 21% - между 6 и 10. Едва 8% от родителите декларират, че децата им са прочели над 10 книги за една година.
Потенциалният книжен пазар в България обхваща около 40 на сто от пълнолетните българи, закупуващи поне една книга годишно, сочат още данните от изследването на Алфа Рисърч. 56.6% са закупили до 5 книги, 27.9% – от 6 до 10, а над 10 книги – 15.5%. Така на един българин се пада покупката на малко над книга и половина годишно, а средният брой закупени книги е 5.3.
За 52% от четящите предпочитан избор е хартиеният носител, който обаче бележи спад с 15% спрямо 2014 г., когато 67% от анкетираните са заявили, че четат преобладаващо на хартия. Алтернативните, електронни начини на четене растат сумарно от 36.7% на 46.8% – на компютър (20%), таблет или смартфон (9%), електронен четец (6%), слушане на аудиокниги (1%).
Топ три фактора за избор на книга остават препоръките на приятел (41%), популярността на автора (26%) и промоцията на книгата (19%).
Четенето на книги все още е в топ пет на любимите дейности на българите през свободното време. На първо място е гледането на телевизия - 69.5%. В свободното си време над 80% от хората до 30 г. и над 60% от тези до 40 г. общуват през социалните медии или сърфират в интернет.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Ще се наложи ли да се препечатат кориците на всички книги с цена, изписана в лева?
- Плевенската библиотека се превръща в модерен културно-информационен център
- 20.12.1604 г.: Отпечатан е първият екземпляр на Дон Кихот – първия бестселър в историята
- 10.12.1878 г.: Основана е най-голямата библиотека у нас
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 12 минПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 20 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 33 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 51 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 1 час6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg