
202 810 нарушения на трудовото законодателство са констатирали през 2024 г. от Главната инспекция по труда.
Извършените проверки са 49 858 в 41 863 предприятия със заети в тях 1 755 669 работници и служители, сочат данните на агенцията.
Какви са нарушенията?
105 761 от нарушенията на трудовото законодателство се отнасят до осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд, а 95 793 - до осъществяване на трудовите правоотношения.
През изминалата година инспекторите по труда са установили 3601 души, работещи без сключен и регистриран в Националната агенция за приходите трудов договор.
Мерки срещу нарушенията
Данните на агенцията показват увеличение на случаите, в които инспекторите по труда са използвали мярката спиране на обекти, машини и съоръжения. До нея се прибягва, когато установените нарушения застрашават пряко живота и здравето на работещите.
Мярката е приложена 692 пъти при 466 за същия период на 2023 г. Oтстранени от работа са 111 работници поради неспазване на изискванията за безопасна работа. Тази мярка има превантивен характер и води до предотвратяване на трудови злополуки, а в някои случаи и до спасяване на човешки живот.
За миналата година инспекторите по труда са съставили 10 217 акта за установяване на административни нарушения.

Работещите непълнолетни
През 2024 г. продължава тенденцията на ръст на дадените разрешения за наемане на работа на непълнолетни лица. Техният брой е 16 808 при 14 827 за същия период на 2023 г.
За да повиши осведомеността на младежите за техните трудови права и задължения при започване на работа, Главната инспекция по труда е провела информационна кампания в 90 училища в страната.
През годината са сключени и споразумения за сътрудничество и съвместна дейност с някои от университетите в град София, където също са се провели информационни събития, насочени към подготовката на младежите като бъдещи участници на пазара на труда.
Образователни кампании
През февруари 2024 г. стартира и националната кампания „Прибери се у дома след работа! Там някой те очаква“ за превенция на трудовия травматизъм, която се изпълнява с подкрепата на Министерството на труда и социалната политика.
В края на годината онлайн инструментът „Провери дали работиш недекларирано“, разработен от Главната инспекция по труда, получи първо място в категория „Социална отговорност“ на конкурса „Добри практики 2024“, организиран от Института по публична администрация (ИПА).
Основната цел на разработения инструмент е да подпомага работещите да проверят сами каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран и да получат насоки как да реагират, ако установят, че има риск за техните трудови и социални права.
Инструментът е свободно достъпен за работещи и работодатели тук. Чрез попълването на въпросника не могат да бъдат идентифицирани конкретни лица.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 5 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 5 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgРазбраха се! Реал Мадрид и Карло Анчелоти се разделят
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg