
- Миналата година беше един от най-забележителните периоди в световната политика.
- Почти половината от населението на света в повече от 60 държави отиде до урните, за да даде своя глас.
- Най-голямото политическо събитие през 2024 г. беше избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ през ноември.
- Индексът на щатския долар завърши годината ударно, почти настигайки най-силната си позиция от ноември 2022 г. насам.
- Европейската икономика се ускори, в сравнение с 2023 г., макар и с малко, а растежът остава бавен, като последните данни на S&P PMI сочат нов период на стагнация през четвъртото тримесечие.
- 2024 г. също беше много трудна година за китайската икономика.
Кои ще бъдат основните акценти сред участниците на пазара и кои са най-важните фактори, които биха могли да предизвикат промени и неспокойство на валутния пазар?
Ето още какво пише в прогнозата за 2025 г. на международната платформа за трансгранична търговия Ebury:
Trumponomics 2.0: Рискът от митата и отвъд него
Несигурността на инвеститорите през 2025 г. зависи от евентуална втора администрация на Тръмп. Макар че неговите данъчни политики са по-ясни, планираните мита за Китай, Мексико, Канада и ЕС могат да навредят на глобалния растеж, особено на развиващите се пазари, свързани с Китай.
Общи мита по вноса на САЩ са по-малко вероятни, но биха стимулирали допълнително долара. Републиканците може също така да настояват за удължаване на срока на действие на данъчните облекчения от 2017 г. с ефект през 2026 г.

Предстоящо забавяне на глобалния растеж?
Глобалният растеж през 2025 г. е изправен пред рискове, свързани с потенциални търговски войни, затягане на политиката на Фед, стагнация в Европа и забавени темпове на икономиката на Китай.
Все пак силните пазари на труда, облекчаващата се инфлация и по-ниските лихвени проценти предлагат известен оптимизъм.
Надпреварата за крайните лихвени проценти на централните банки
С намаляването на инфлацията, но все още над целевата такава, намаляването на лихвените проценти ще продължи и през 2025 г., като ще варира в зависимост от региона.
Републиканската победа може да засили различията в политиките, като политиките на Тръмп вероятно ще доведат до по-висока инфлация в САЩ и по-слаб растеж в еврозоната (и ЕЦБ).
Паричните облекчения ще продължат, но крайните лихвени проценти ще останат по-високи. Устойчивата инфлация, обусловена от климатичните промени, деглобализацията, натискът върху заплатите, разхлабената фискална политика и силният долар, остават предизвикателство.

Европейска политика: Поредна година на изпитания
Крайнодесните групи набират сила в Европа, като резултатите от изборите във Франция, Германия, Португалия и Румъния са значителни, но предизвикателствата остават.
Политическата несигурност се задълбочава, тъй като Германия и Франция са изправени пред предстоящи избори, след като вотове на недоверие отстраниха техните лидери, което вероятно ще намали доверието в ЕС.
Икономиката на САЩ се насочва към „меко приземяване“
През 2024 г. икономиката на САЩ изпреварва други развити пазари благодарение на силните потребителски разходи и ръста на заетостта.
Въпреки това през 2025 г. може да се наблюдава по-бавно разширяване поради базови ефекти, изчерпани спестявания, настроенията на Фед и по-ниската имиграция при управлението на Тръмп.
Макар че намаляването на данъците и дерегулацията биха могли да стимулират бизнес разходите, митата рискуват да повишат инфлацията, да намалят реалните доходи и да ограничат покупателната способност.
Европа: Флирт със стагнацията
Растежът в еврозоната продължава да бъде слаб, като през 2025 г. е възможно да се приближи до стагнация. Инфлацията се понижава, подкрепяйки заплатите и разходите, а рекордно ниската безработица и намаляването на лихвените проценти от страна на ЕЦБ могат да помогнат.
Митата на Тръмп обаче могат да намалят значително търсенето в САЩ, а слабата фискална подкрепа в Германия и Франция е допълнително предизвикателство.
Еврото може да бъде подложено на допълнителен натиск, като в първата половина на 2025 г. може да достигне отново паритет с щатския долар.

Великобритания: Сложна перспектива
През 2024 г. икономиката на Обединеното кралство показва силно възстановяване, а за 2025 г. проявява предпазлив оптимизъм.
Ограничената експозиция на митата на Тръмп и фискалните инжекции може да подкрепят растежа, но рисковете включват по-високи данъци за работодателите, нарастващи лихви по ипотечните кредити и бавно парично облекчаване, което предлага малко подкрепа за домакинствата.
Стимули за Китай: Промяна на играта?
Китай навлиза в 2025 г. с нестабилен пазар на недвижими имоти, слабо вътрешно търсене и предизвикателства, свързани с политиките на Тръмп. Очакват се значителни мерки за стимулиране, но те могат само частично да компенсират въздействието. Икономическата подкрепа ще бъде приоритет, като подробни планове вероятно ще се появят през март. Малко вероятно е юанът да се укрепи, а по-слабото търсене може да повлече глобалния растеж, засягайки цените на суровините и търговските партньори.
Валутните пазари на развиващите се страни изглеждат уязвими
Не сме толкова оптимистично настроени по отношение на валутите на развиващите се пазари през 2025 г., като след изборите в САЩ ревизирахме прогнозите си.
Търговските ограничения ще навредят на развиващите се страни, особено на азиатските валути, обвързани с Китай (THB, KRW, MYR), а повечето латиноамерикански валути се очаква да поевтинеят поради заплахите от мита, фискалните проблеми и по-ниските лихвени проценти.
Централна и Източна Европа предлага повече оптимизъм със стабилния растеж в Полша и Румъния, но по-широките европейски рискове могат да ограничат ръста.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Temu казва, че доставя само от САЩ. Това не означава, че продуктите са произведени там
- Забавянето на световната икономика от митата вече се усеща
- Как мога да се снабдя със стартов комплект с евромонети с българска национална страна преди въвеждане на еврото?
- Може ли Германия да се откаже от монетите от 1 и 2 цента?
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg