Картина на южноафриканската художничка Марлене Дюма беше продадена на търг за 13.6 милиона долара, поставяйки нов рекорд за творба на жива жена художник.

„Мис Януари“ е magnum opus (от латинския израз „велико дело“, отнасящ се до най-добрата или най-известната творба на даден автор, художник или композитор) на Дюма и е висока 2.82 метра, според изявление на аукционна къща Christie's.

„Развълнувани сме от резултата от продажбата ни тази вечер“, казва в изявлението Изабела Лория, ръководител на търга, наричайки цената „невероятна“.

Очакваше се картината да достигне цена между 12 и 18 млн. долара, според друго изявление на Christie's, публикувано по-рано този месец.

„С монументалния си мащаб и уникална тема, „Мис Януари“ е наистина magnum opus на Марлене Дюма“, казва Сара Фридландър, заместник-председател на отдела за следвоенно и съвременно изкуство в Christie's.

„В тази картина Дюма триумфално демонстрира формално овладяване на женското тяло, като същевременно го освобождава от традицията на подчинение, преобръщайки нормализираните концепции за женската голота през призмата на мъжкоцентричната история“.

Нарисувана през 1997 г., творбата показва как Дюма преразглежда „Мис Свят“ – произведение на изкуството, изобразяващо формите на 10 модели, което тя е нарисувала 30 години по-рано на 10-годишна възраст.

Днес Дюма е известна като една от най-влиятелните художнички в света, според Christie's. Тя „е популярна със своите емоционално заредени, психологически сложни портрети – често базирани на фотографии – които изследват теми за сексуалността, расата, скръбта, майчинството и тялото“.

Картините на мъже художници - много по-скъпи

Докато продажбата на „Мис Януари“ поставя нова рекордна цена за произведение на изкуството от жива жена художник, произведенията на мъже художници традиционно се продават за много повече.

На търга в сряда троен портрет от 1982 г. на Жан-Мишел Баския, озаглавен „Бебешки бум“, беше продаден за 23.4 милиона долара, а рекордът за най-скъпо произведение на изкуството от жив мъж художник е 90.3 милиона долара, платени за скулптурата „Заек“ на американеца Джеф Кунс през 2019 г.

Разликата между половете в оценките е системен проблем, според документалния филм на BBC от 2022 г. „Преизчисляване на изкуството“, който установи, че произведения на жени художнички се продават за 10% от стойността на тези на мъже.