
Ако работата ви е постоянен прилив от натоварващи ума предизвикателства, пристъпи на креативност и деликатни преговори, можете да се считате за късметлии.
Учени установиха, че колкото повече хората използват мозъка си на работното място, толкова по-добре защитени са от проблемите с мисленето и паметта, които настъпват с напредването на възрастта.
Изследване на над 7 000 норвежци с 305 различни професии показва, че след 70-годишна възраст рискът от леки когнитивни затруднения при тези с най-малко умствено натоварващи професии е с 66% по-висок, в сравнение с онези с най-натоварващата в психическо отношение работа.
Рискът от деменция пък е с 31% по-висок.
“Това наистина показва колко важна е работата,” казва доктор Трине Едуин, гериатър и постдокторант в университетската болница на Осло. “Важно е да ходим на работа, да използваме мозъка си и да научаваме нови неща.”
Едуин и нейни колеги анализират когнитивната сложност на различни професии въз основа на количеството рутинна ръчна и психическа работа, както и степента на аналитични и междуличностни задачи, която включва.
Повечето хора работят професии със сходни когнитивни изисквания в 30-те, 40-те, 50-те и 60-те си години, което означава, че онези, които са се захванали с не толкова умствено стимулиращи професии, имат склонност да ги запазват.
Същото важи и за хората, които стартират професионалния си път с когнитивно предизвикателни позиции.
След 70-годишна възраст доброволците участват в стандартизирани тестове на паметта и мисленето и попадат в три категории – без когнитивни затруднения, с леки когнитивни затруднения или с деменция.
Общо 42% от онези, които са имали най-малко когнитивно предизвикателни професии, са били диагностицирани с леки когнитивни затруднения, в сравнени със само 27% сред онези, които са заемали най-стимулиращи в когнитивно отношения позиции.
Сред най-стимулиращите професии попадат учители и университетски лектори, според проучването. Някои от най-малко стимулиращите в когнитивно отношение професии включват повтарящи се ръчни задачи, като ремонт на пътища и доставяне на пощата.
Предишни проучвания показват, че образованието оказва значително защитно въздействие срещу когнитивния спад в напреднала възраст. Част от причината е, че по-добре образованите хора е по-вероятно и са по-способни да водят по-здравословен начин на живот.
Образованието също така изглежда изгражда един “когнитивен резерв” – способността да се импровизира и да се намират алтернативни начини за правене на нещата, което може да помогне за предотвратяване на умствения упадък, до голяма степен както физическите упражнения забавят слабостта.

Според Едуин, по-високите нива на образование допринасят за около 60% от защитния ефект, който се наблюдава при хора с умствено стимулиращи професии.
“Това означава, че образованието е много важно, както и това какво правите след това – как използвате мозъка си, когато работите. Вие изграждате вашия когнитивен резерв на работа, като сте когнитивно активни,” допълва тя.
Резултатите предполагат, че хората, които прекарват професионалния си живот в не толкова умствено стимулиращи професии, биха могли да се възползват от по-нататъшно образование и от по-предизвикателни в когнитивно отношение дейности в свободното си време.
“Не сте обречени – можем да дадем възможност на хората по отношение на когнитивното им здраве на по-късен етап с образование и задачи, които са когнитивно стимулиращи,” казва Едуин.
Джил Ливингстън, преподавател по психиатрия на по-възрастните хора в University College London, казва, че резултатите от изследването съвпадат с други проучвания върху въздействието на работата.
“Не става въпрос само за това, че по-образованите хора имат по-стимулиращи в когнитивно отношение професии (това е така), но и за това, че когнитивното стимулиране на работното място, посредством решаването на проблеми и нови ситуации, оказва въздействие само по себе си.
“Това е много когнитивно стимулиране, тъй като повечето хора работят много часове в продължение на много години,” казва тя. Работата обаче може да няма толкова голямо въздействие колкото образованието, допълва тя, защото мозъците на децата и на младите възрастни може да се променят повече от тези на възрастните с цел увеличаване на когнитивния резерв.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Каква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 14 минИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg