
Средностатистическият човешки мозък се свива с около 5% на десетилетие след 40-годишна възраст. Това може да окаже сериозен ефект върху паметта и концентрацията.
Нещо повече, мозъчните разстройства се увеличават. През 2020 г. 54 милиона души по света са страдали от болестта на Алцхаймер или друг вид деменция, а техният брой се очаква да нараства.
Сериозният умствен упадък обаче не е задължително да е неизбежна част от процеса на стареене. Всъщност, определени фактори, свързани с начина на живот, може да имат по-голям ефект от вашите гени по отношение на това дали ще развиете свързани с паметта заболявания.
Марк Милстейн, който се занимава с проучвания в сферата на неврологията, има седем твърди правила, които спазва, за да поддържа мозъка си във форма и да отблъсква деменцията.
1. Поддържайте кръвното налягане и нивото на холестерола под контрол
Вашето сърце бие с с около 115 000 удара на ден, а с всеки удар изпраща около 20% от кислорода в тялото ви към вашия мозък.
Високото кръвно налягане може да отслаби сърдечния ви мускул и е една от основните причини за инсулти. В идеалния случай кръвното ви налягане би трябвало да е не по-високо от 120/80.
Холестеролът е от съществена важност и за здравето на вашия мозък и нервна система. От Американската кардиологична асоциация препоръчват нивото на холестерола да се изследва на всеки между 4 и 6 години.
2. Контролирайте нивата на кръвната захар
Кръвната захар е основното гориво за мозъка. Ако нямате достатъчно кръвна захар, нямате енергия; ако имате прекалено много, това може да увреди кръвоносните съдове и тъкани, което да доведе до преждевременно състаряване и сърдечносъдови заболявания.
Имайте предвид, че захарта не е враг, прекомерните количества захар са враг. Лесно е консумацията ви на захар да се увеличи, дори и ако смятате, че внимавате, а обикновено захарта се промъква в тялото ви с пакетираните храни.
Къде се крие захарта? Следете за тези неща в описанието на продктите: декстроза, фруктоза, галактоза, глюкоза, лактоза, малтоза, захароза (сукроза).
И внимавайте с всеки продукт, който съдържа сироп, като нектарен сироп от агаве или царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза.
3. Наспивайте се качествено
Проучвания показват, че при хората с нелекувана сънна апнея се увеличава рискът за загуба на памет средно с 10 години преди обикновеното. При повечето хора здравият мозък има нужда от между седем и девет часа сън на нощ.
Съветите на Милстейн за сън, който подобрява паметта и укрепва имунитета:
- Поддържайте едни и същи часове на лягане и ставане.
- Изключвайте електронните устройства час преди лягане.
- Правете нещо отпускащо преди лягане, като слушането на приятна музика или правенето на дихателни упражнения.
Излизайте навън и събирате колкото можете повече естествена светлина веднага, след като се събудите.

4. Консумирайте питателна храна
Един от начините, по които Милстейн не усложнява нещата, е като слага в количката за пазаруване повечето, ако и не и всички продукти от следния списък:
- богата на мазнини риба, като сьомга
- авокадо
- ядки
- боровинки
- кръстоцветни зеленчуци, като рукола, броколи и брюкселско зеле
Когато пазарува хранителни продукти, Милстейн си задава три въроса, за да определи дали нещо е полезно за мозъка му:
1. Ще се развали ли? В много случай нетрайните продукти са нещо добро. Добавките и консервантите, които предпазват храната от разваляне, вредят на бактериите в стомашно-чревния ви тракт.
2. Има ли тонове съставки в тази пакетирана храна? И в тази връзка, можете ли да ги произнесете? Или пък всичко изглежда като някакъв химичен експеримент? Също така избягвайте всичко, при което захарта е една от първите няколко съставки.
3. Виждате ли дъга в чинията си? Химикалите, които придават на плодовете и зеленчуците техните цветове, могат да помогнат за подобряването на здравето на мозъка.
5. Не пушете (и избягвайте да сте в ролята на пасивни пушачи)
Рискът да развият деменция е с 30% по-висок при пушачите, отколкото при непушачите. Те също така излагат хората около себе си на риск. Пасивното пушене включва 7 000 химикала, а най-малко 70 от тях може да причиняват рак.
Има и трети вариант, при който остатъците от цигарения дим в помещения, в които се пуши или по дрехите, могат да бъдат токсични за мозъка.
6. Създавайте социални отношения
В проведено наскоро проучване хората на възраст над 55 г., които редовно участват във вечерни партита или други социални събития, са изложени на по-малък риск да изгубят паметта си. Това обаче не е заради това, с което се хранят, а заради ефекта от постоянните социални контакти.
За да намалите изолацията и самотата, може също така да подсилите мозъчните химикали, като серотонин и ендорфини, като извършвате малки прояви на доброта:
- Изпратете поздрави или се обадете на някого да видите как се справя.
- Направете комплимент без да очаквате нещо в замяна.
- Обадете се по телефона на някого, на когото обикновено не се обаждате.

7. Постоянно учете нови умения
Поддържането на силна памет не е свързано само с игри, като судоку, Wordle и кръстословици.
Научаването на нови умения и придобиването на информация са много по-ефективни начини да осъществявате нови връзки в мозъка. Колкото повече връзки правите, толкова по-вероятно е да запазите и дори да подобрите паметта си.
Когато мислите за научаването на нещо ново, подхождайте по начина, по който бихте го направили във фитнеса. Там тренирате различни мускулни групи в различни дни. Същото важи и за мозъка.
Тази седмица, например, опитайте да тренирате мозъка си кръстосано, като смесвате умствени дейности (ученето на нов език или четенето на книга) и физически дейности (игра на тенис или футбол).
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg