
Активисти в Лисабон ще предоставят на на местните власти петиция с подписите на над 6 600 жители, призовавайки ги да свикат обвързващ референдум за забрана жилищата под наем за туристи в жилищни сгради.
Кампанията, която тече от месеци, има за цел да предизвика решителни действия в град където цените на жилищата изпреварват драстично местните доходи. “Апартаментите за краткосрочно отдаване под наем съставляват по-голяма част от жилищното пространство в историческия център на Лисабон”, казва Ракел Антунеш, член на организацията Движение за жилищен референдум.
Движението ще представи петиция на председателя на местния общински съвет, което според Антунеш е “първата стъпка”. След това общинският съвет е задължен да проведе обсъждане. Ако дадат зелена светлина за провеждане на референдума, въпросите, които ще бъдат зададени на гражданите, ще трябва да бъдат проверени от съдебната система в страната, за да се гарантира, че не нарушават конституцията.
Ако всичко мине по план, референдумът ще бъде проведен през първата половина на следващата година и ще доведе до обвързващо решение за постепенното премахване на около 20 000 апартамента под наем за туристи в рамките на шест месеца, като също така ще бъде въведена забрана за ползването на такива имоти в жилищни сгради в бъдеще.
За активистите това е лъч надежда за имотния пазар, където цените са нараснали почти двойно от 2015 г. насам. “Не трябва да се поддаваме на отчаянието, което в днешно време смятам, че е много лесно да стане”, казва Антунеш.

Групата започва да събира подписи в Лисабон в началото на 2023 г. В следващите месеци започват да валят истории от местни хора, които живеят в съседство с жилища, които се отдават под наем на туристи.
Някои разказват, че не познават никой в своята сграда или че не се чувстват в безопасност с толкова непознати, които влизат и излизат постоянно. Други пък са гледали с тревога как цените на имотите в града вървят неумолимо нагоре.
Хората, които не могат да си позволят жилища в столицата заради прекалено високите цени, също са представени в петицията. Към над 6 600-те подписа на данъкоплатци от Лисабон има още 4 400 на хора, които подкрепят призива за референдум, но нямат адресна регистрация в града. Много от тях са бивши жители, които са били изтласкани от столицата заради високите цени, казва Антунеш.
“Понякога просто трябва да се сбогуваш с град, които обичаш, защото вече не можеш да си позволиш да живееш там.”
Тя подчертава, че целта на петицията и референдума не е жилищата, които се отдават под наем на туристи, да изчезнат напълно от града. Според нея те могат да продължат да съществуват, но в сгради, които са регистрирани за търговска употреба, като апартхотели и хостели.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
- Антон Андонов, ЕРА: От 1 януари всяка продажба на имот изисква сертификат за енергийна ефективност или има глоба
- Най-добрите държави за инвестиции в имоти в Европа през 2025 г. Къде е България?
- Изоставен небостъргач, някога най-висок в света, отново се строи
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 5 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 5 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 6 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 6 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg