
Тъй като летните температури в японския град Осака се покачват до 38 градуса по Целзий, служителите на Експо 2025 се борят с жегата с жилетки, захранвани от слънцето.
Разработени от компанията Toyoda Gosei от Toyota Group, в сътрудничество със стартъпа за слънчеви клетки Enecoat Technologies и производителя на текстил Seiren, жилетките са снабдени с ултратънки, гъвкави слънчеви панели, които тежат по-малко от четири грама всеки - по-леки от един лист хартия - и вентилатори на врата, за да поддържат прохлада за носещия ги.
Тези слънчеви „филми“ не са като силициевите панели, инсталиращи се по покриви или в соларни ферми, които представляват 98% от пазара на слънчева енергия днес. Вместо това те са направени от перовскити - семейство кристали, които споделят една и съща характерна структура.
Перовскитните слънчеви клетки са по-леки, по-евтини за производство и могат да бъдат настроени да абсорбират по-широк спектър от светлина, включително видима и близка инфрачервена светлина.
Те могат дори да се зареждат „на сянка при дъждовно и облачно време“, казва Шиничиро Фуки, директор на екипа на Toyoda Gosei, който стои зад жилетката.
В лабораторията слънчевото фолио на Enecoat е постигнало ефективност от 21.2%, което означава, че около една пета от слънчевата енергия се преобразува в електричество. Сега то се тества в реални условия на изложението.
Екипът събира ежедневно данни за това как то реагира на различни климатични условия, като слънчева радиация и температура, както и за производителността на мобилната батерия, към която се свързва, която се очаква да се зареди напълно за пет до десет часа.
Според Фуки, проектът е „първата в света инициатива“ за интегриране на перовскитни слънчеви клетки в носими устройства.
„Надяваме се, че хората, които работят в среда, в която не могат лесно да получат енергия без слънчева енергия, ще я използват и носят“.

Слънчева енергия при слаба светлина
Перовскитите могат да се намерят в природата или да се произвеждат в лаборатория, а използването им в слънчеви клетки е демонстрирано за първи път през 2009 г. от изследователи в Япония.
В лабораторни условия те са постигнали ефективност на преобразуване на енергия от над 26% - приблизително същата като най-добре представящите се силициеви слънчеви панели днес, които почти са достигнали границата си на ефективност.
Едно от най-големите предимства на перовскитите е способността им да „генерират енергия на закрито или в среда със слаба светлина“, казва Тамоцу Хориучи, главен технологичен директор в Enecoat Technologies.
„Когато са на закрито, вместо слънчева светлина, светлината на светодиоди, флуоресцентни лампи или подобни светлини ще се използва за производство на енергия“, казва Хориучи.
И тъй като те са по-гъвкави и леки от силициевите панели, „можем да инсталираме слънчеви панели дори на места, където това е било невъзможно преди“, добавя той - като например покриви, които не могат да поддържат силициеви слънчеви панели, понякога тежащи до около 23 килограма.
Жилетките не са единствената демонстрация на перовскити на Експото: полската компания Saule Technologies е разположила извити слънчеви клетки в „умни стълбове“, които захранват улично осветление, охранителни камери, цифрови табели и безжично зареждане, а японската Sekisui Chemical демонстрира своя слънчев филм с дебелина един милиметър на покрива на автогарата на събитието.
В павилиона на Panasonic Group перовскитните слънчеви клетки, поставени между слоеве стъкло, за да осигурят допълнителна издръжливост, са трансформирани в артистична фасада, за да покажат естетическия потенциал на технологията.
„Сегашните (силиконови) слънчеви панели са трудни за инсталиране в нашето жизнено пространство“, казва Йошитеру Хара, технически директор на павилиона на Panasonic на Експо 2025.

Мощни, но краткотрайни
Япония инвестира сериозно в перовскитна технология, за да постигне амбициозните си цели за генериране на 20 гигавата слънчева енергия до 2040 г. - еквивалентната мощност, произвеждана от около 20 типични атомни електроцентрали.
Страната е вторият по големина производител на йод в света - ключова съставка в перовскитите, а планинският й терен ограничава потенциалното развитие на традиционните слънчеви паркове, които изискват огромни количества равнинна земя.
Въпреки предимствата обаче, перовскитите се разграждат по-бързо от силиция, когато са изложени на топлина, влага или UV лъчи, губейки ефективност след няколко години, месеци или дори седмици.
„В момента всички работят върху стабилността: това е единственото нещо, което липсва на перовскитите и все още нямат, в сравнение със силиция“, казва д-р Хашини Перера, докторант в Института за напреднали технологии към Университета в Съри, където изучава перовскитите.
Изследователите проучват различни начини да направят перовскитите по-издръжливи, като добавяне на „стабилизиращи агенти“ или обвиване на филма в защитни слоеве, като например стъкло, казва Перера, чиито скорошни изследвания откриха метод, който може да увеличи живота на материала десетократно.
Друго предизвикателство на перовскитите е, че те съдържат олово, което е токсично. Проучванията показват, че ако бъдат повредени, това може да представлява риск за околната среда, но Перера казва, че потенциалът за изтичане на олово е много нисък, особено при надеждни методи за капсулиране.
Въпреки че слънчевите клетки, използващи само перовскит, все още имат дълъг път до комерсиализация, те вече подобряват съществуващите панели: миналата година Oxford PV - компания на Оксфордския университет, пусна първите търговски тандемни панели от перовскит върху силиций в САЩ, доставяйки до 20% повече енергия от самостоятелните силициеви клетки.
„Това е огромна крачка напред за перовскитите“, казва Перера.
Способността на перовскита да донесе производството на енергия в градските райони, по-близо до мястото, където се използва, също ще направи бъдещите градове по-ефективни, казва Хориучи, главен технологичен директор в Enecoat.
„По-ефективно е да се използва генерираното там електричество, за да се захранва самата сграда“, казва Хориучи, добавяйки:
„Същото важи и за дрехите. Мисля, че най-добрият начин да се използва е на смарт часовник или смартфон, така че би било добре да се разработи по този начин.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Печалбите от соларните електроцентрали в Европа паднаха до историческо дъно
- Д-р инж. Веселин Тодоров: България има потенциал да стане ключов играч във ВЕИ сектора в региона
- Христо Томов, Megalan: В България отнема повече от 3 години да въведеш ВЕИ парк в експлоатация
- Д-р инж. Веселин Тодоров, Соларна Академия: За 5 г. фирмите, инсталиращи фотоволтаици у нас, от 150 са станали 1 200
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Окончателно: България приема еврото на 1 януари 2026 г.
преди 15 минЕвропарламентът реши: България влиза в еврозоната
преди 1 часНай-натоварените летища в света
преди 1 часАрестуваха ютюбър заради нанесени щети по болид от Ф1
преди 1 часДжон Рокфелер: Историята на първия американски петролен магнат
преди 2 часаПромените в движението в София влязоха в Waze и Google Maps
преди 2 часаПрочети още
Макрон пристигна на тридневно държавно посещение във Великобритания (СНИМКИ)
darik.bgFinancial Times: Най-голямото пристанище в Европа се готви за война с Русия
darik.bgНетаняху номинира Тръмп за Нобелова награда за мир
darik.bgАпоел Беер Шева тръгна към София
dsport.bgИлиян Филипов: Не искам очакванията на феновете да бъдат, че Ботев ще бъде първи, втори или трети
dsport.bgИнтимната хигиена на малкото момиче – какво е специфично през лятото?
9meseca.bg