
На 12 април 1961 г. на борда на космическия кораб Восток-1 съветският космонавт Юрий Алексеевич Гагарин се превръща в първия човек, пътувал в космоса.
По време на полета 27-годишният тестов пилот и индустриален техник успява да обиколи планетата за 89 минути.
Восток-1 обикаля около Земята на максимална надморска височина от 300 километра и се ръководи изцяло от автоматична система за управление.
Единственото изявление, приписвано на Гагарин по време на неговия полет с продължителност от 1 час и 48 минути, е "Полетът протича нормално. Добре съм."
След като историческият му подвиг е обявен официално, привлекателният и скромен Гагарин моментално се превръща в световна знаменитост.
Награден е с орден Ленин и е удостоен със званието Герой на Съветския съюз. Негови паметници са издигнати в целия СССР, както и в други държави, а с името му се кръщават улици, площади и училища.
Триумфът на съветската космическа програма при извеждането на първия човек в космоса нанася голям удар на Съединените щати, които планират първия си космически полет за май 1961 г.
Обиколката на Земята е постижение, което убягва на американската космическа програма чак до февруари 1962 г., когато астронавтът Джон Глен прави три обиколки около планетата с кораба Friendship 7.
По това време Съветският съюз вече е направил нов скок напред в космическата надпревара с полета на космонавта Герман Титов през август 1961 г. във Восток-2. Титов прави 17 обиколки и прекарва над 25 часа в космоса.

Кой стои зад успехите на съветската космическа програма?
За съветската пропаганда "завладяването" на космоса е доказателство за превъзходството на комунизма над капитализма. Но за учените, които са работили по програмата „Восток“ и по-рано по „Спутник“, която изстрелва първия сателит в космоса през 1957 г., успехите се дължат главно на брилянтния ум на един човек - Сергей Павлович Корольов.
Поради противоречивото си минало, главният конструктор на съветските космически апарати остава неизвестен на Запад, както и за всички останали, освен за най-приближените му сътрудници до смъртта му през 1966 г.
Сергей Корольов е роден в Украйна през 1906 г. и става част от научен екип, който изстрелва първата съветска ракета с течно гориво през 1933 г. През 1938 г. неговият военен ръководител става жертва на чистките на съветския лидер Йосиф Сталин, а Корольов и колегите му също са поставени под наблюдение от властите.
По-късно инженерът е осъден за държавна измяна и саботаж, а наказанието му е да прекара 10 години трудов лагер.
Съветските власти обаче започват да се страхуват от напредъка на немските ракети и само след една година изгнание Корольов отново е назначен да ръководи бюро за проектиране, макар и от затвора. Наредено му е да продължи своята ракетна работа.
През 1945 г. той е изпратен в Германия, за да научи повече за ракетата V-2, която е използвана с опустошителен ефект от нацистите срещу британците.
Американците залавят конструктора на ракетата Вернер фон Браун, който по-късно става ръководител на американската космическа програма, но руснаците придобиват доста ресурси от V-2, включително готови ракети, съоръжения за изстрелване, чертежи и няколко германски техници.
Използвайки тази технология и собствения си значителен инженерен талант, до 1954 г. Корольов успява да построи ракета, която може да носи петтонна ядрена бойна глава и през 1957 г. изстрелва първата междуконтинентална балистична ракета.
През същата година е одобрен и планът на Корольов за изстрелване на сателит в космоса. На 4 октомври 1957 г. Спутник-1 е изстрелян в орбитата на Земята.
Това е първата съветска победа в космическата надпревара и Корольов, който по това време все още е с формален статут на затворник, е официално реабилитиран.
Съветската космическа програма под негово ръководство успява да постигне много успехи в края на 50-те и началото на 60-те години на миналия век.
Тя изпраща първото животно в орбита, първият голям научен сателит, първият мъж, първата жена, първите трима мъже, първата разходка в космоса, първият космически кораб, който стига до Луната, първият, който влиза в орбита около Луната, първи удар с апарат на Венера и първи апарат за меко кацане на Луната.

През цялото това време Корольов остава анонимен и е известен само като „главен конструктор“. Мечтата му да изпрати космонавти на Луната, в крайна сметка, завършва с провал, главно защото съветската лунна програма получава само една десета от финансирането, отпуснато за успешната американска програма Аполо.
Корольов умира през 1966 г. След смъртта му неговата самоличност най-накрая е разкрита на света и той е удостоен с погребение в стената на Кремъл като герой на Съветския съюз.
Юрий Гагарин пък загива при рутинен изпитателен полет на реактивен самолет през 1968 г. Прахът му също е положен в стената на Кремъл.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 20 минПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 29 минАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 42 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 1 часКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 1 час6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 1 часПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg