
Паола Трифиро знае това-онова за суперяхтите – тя и съпругът ѝ са притежавали повече от дузина през годините.
Италианската двойка, натрупала състоянието си от правни услуги, която продължава да управлява глобална адвокатска кантора, обича да плава по света в лукс.
Г-жа Трифиро описва техните лодки, чиято дължина може да надхвърля 50 м, като плаващи петзвездни хотели. Тя също така обича да участва в процеса на проектирането им.
Един от критериите, на които настоява, е екипът да разполага с достатъчно кухненско пространство, за да може да приготвя гурме ястия за до 15 души.
„Ако сте свикнали с хубавата храна, не навсякъде по света има достатъчно добри ресторанти“.
Тя казва също така, че големият размер на плавателните съдове е успокояващ.
„Независимо дали плавам редом с гърбати китове или получавам поздрави от рибари на островите Фиджи, моите яхти ми позволяват да плавам със сила и безопасно.“
Какво точно обаче е суперяхта?
Въпреки че няма официална глобална класификация, от изданието Boat International я описват като „луксозна, частна яхта с дължина 24 метра или повече и професионален екипаж“.
От списанието посочват, че глобалните продажби на подобни плавателни съдове са се увеличили рязко след COVID-19. Свръхбогатите внезапно изгубиха възможността да посещават луксозни хотели, тъй като бяха затворени по време на пандемията. Така мнозина се насочват към суперяхти.
В резултат на това през 2022 г. по света са построени или поръчани 1024 нови суперяхти, което представлява скок с 25% спрямо 2021 г. и е рекордно висок показател за тогава, според данни на Boat International. След това този брой се е увеличил до 1203 през 2023 г., което е още един рекорд.
„След пандемията хората смятаха своите суперяхти за безопасни острови както за себе си, така и за своите близки“, казва Барбара Армерио, която е съсобственик на италианския семеен производител на суперяхти Amer.

Тя допълва, че милиардерите са започнали да ценят личното си пространство и независимост още повече.
„Те искали по-големи прозорци, повече пространство навън и да могат по-лесно да докосват морската вода“.
Макар че се очаква общият брой построени или поръчани суперяхти да намалее леко тази година до 1138, те като цяло стават по-големи, показват също данните на Boat International. Досега тази година са произведени 61 лодки с дължина 76 м или повече, в сравнение с 55 през 2024 г.
А в категорията от 46 до 60 метра броят им се е увеличил от 159 до 175. Междувременно, продажбите на най-малките суперяхти - с дължина между 24 и 27 метра, са намалели от 321 до 286.
„Ясно е, че някои от новите клиенти, които индустрията откри през годините на COVID-19, се ориентират към по-големи яхти“, казва Армерио.
Независимо от размера на суперяхтата, която хората купуват, „дизайнерите и корабните архитекти стават все по-добри в това да влагат все повече обем в корпусите, предоставяйки на собствениците много повече място на борда“, казва Стюърт Кембъл, главен редактор на Boat International.
В резултат на това, днешните суперяхти все по-често разполагат с всичко - от хеликоптерни площадки до киносалони, фитнес зали, салони за красота и сауни.
Изключително високи цени
Както може да се досетите, цените са изключително високи. Те варират от 36 млн. евро за нова по-малка лодка, до 295 милиона евро за плавателен съд с дължина 105 метра с всички допълнителни екстри.
Половината от всички суперяхти продължават да се строят в Италия, като корабостроителниците в момента работят върху лодки с обща дължина от 22 195 м или приблизително 22 км. Турция е на второ място, следвана от Нидерландия, Великобритания, Тайван, Германия, САЩ и Китай.
През 2023 г. италианските корабостроители са заработили рекордните 8.3 млрд. евро от производството на суперяхти. Армерио казва, че нейната корабостроителница „произвежда само по няколко висококачествени“ суперяхти годишно - „шедьоври с уникални детайли“.
Италианските производители на яхти, като нейната компания, разчитат на подкрепата на солидна мрежа от местни занаятчии, допълва тя.
„В Италия намираме всичко, от което се нуждаем.“
Армерио посочва, че може да стигне с кола до каменните кариери в Тоскана от базата на компанията си на брега на Лигурия, ако има нужда да поръча мрамор.
Що се отнася до милиардерите и мултимилионерите, които купуват суперяхти, от Boat International посочват, че повечето са от САЩ. Въпреки това, компанията казва, че има все повече клиенти от Турция, Индонезия и Мексико, тъй като икономиките на тези страни се развиват.
Междувременно, продажбите на руски купувачи са спаднали поради санкциите срещу страната и представители на нейния елит в резултат на руската инвазия в Украйна.
Ако привлекателността на суперяхтите не става очевидна веднага, г-жа Трифиро казва, че плавателните съдове ѝ позволяват да разглежда света и да задоволява жаждата си за пътешествия. Тя също така обича да управлява яхтите.
Допълва, че екипажът ѝ получава двойно по-голямо заплащане от това, което вероятно би получавал на сушата, „тъй като е много важно да ги бъдат щастливи."
"Нашият капитан работи за нас от 22 години“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Защо суперяхтите стават все по-големи?
преди 8 часаФутуристичният град Akon City се провали, превръща се в курорт за $1 млрд.
преди 9 часаКак хиперинфлацията унищожи демокрацията в Германия преди век?
преди 9 часа10 неща, които не бива да казвате по време на интервю за работа
преди 10 часаНаселението на ЕС расте, но заради миграцията
преди 10 часаПървият Дунав мост вече е на 71 години. Каква е неговата история?
преди 10 часаПрочети още
Харизанов: Още записи с ПП може да бъдат извадени!
darik.bgЯвор Божанков: Асен Василев иска да раздели ПП-ДБ!
darik.bgНиколай Стайков за кмета на Варна: Това е кампания с ясна политическа цел!
darik.bgЛивърпул и Престън почетоха много емоционално Диого Жота и неговия брат (ВИДЕО+СНИМКИ)
dsport.bgИван Иванов: Много мечтаех за този момент!
dsport.bgОткриха първия в България сектор по кенгуру-грижа в „Майчин дом“
9meseca.bg